Pondělí 28. září 2020, od 07:00 bude sloužit směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.
Banner scott OK

Únik většího množství nafty ve Vrchlabí řešili hasiči ze tří jednotek

Únik většího množství nafty z nákladního automobilu zastavovali v úterý 25. září 2018 v podvečer v Lánovské ulici ve Vrchlabí profesionální hasiči z Vrchlabí a Trutnova a dále místní dobrovolná jednotka. Při jízdě kamionu po kruhovém objezdu došlo k proražení jeho nádrže o obrubník. Unikající nafta tekla po silnici doslova proudem a mířila přímo do kanalizace.

Po příjezdu jednotek na místo se jim podařilo únik rychle zastavit, nicméně i přes rychlý zásah stihlo vytéct asi 300 litrů nafty. Hasiči obložili kanál sorpčními hady a vyrozuměli o situaci příslušné orgány ochrany životního prostředí, zástupce městských vodovodů i Povodí Labe.

Na místo byl povolán z trutnovské stanice dekontaminační kontejner a v Hradci Králové byl připraven také kontejner pro likvidaci uniklých ropných látek, který nebyl nakonec na místě události potřebný.

Poškozený kamion s návěsem zůstal odstavený mimo okružní křižovatku a hasiči z něj následně odčerpali zbytek pohonných hmot. Na místo se poté dostavil náhradní tahač.

Tím však práce hasičů nekončila, vydali se totiž po stopách unikající látky. Pohonné hmoty tekly kanalizací do místní čističky odpadních vod. Hasiči místo monitorovali a kontaminovanou vodu v čističce zasypávali speciálním sorbentem určeným pro záchyt látek na vodní hladině. Čistička odpadních vod byla poté ponechána pod dozorem místních dobrovolných hasičů.

Zásah jednotky ukončily po takřka čtyřech hodinách a před 22. hodinou se vracely zpět na základny.

por. Mgr. Martina Götzová
tisková mluvčí
HZS Královéhradec­kého kraje
Sdílet
Banner VIP: Vochoc 970x150 OK