Pátek 4. prosince 2020, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Čeští reprezentanti úspěšně bojují na mistrovství světa v požárním sportu v Ufě

Včera, dne 12.9. 2009, bylo na stadionu Dynamo v ruském městě Ufa slavnostně zahájeno V. Mistrovství světa hasičů a záchranářů v disciplínách požárního sportu. Na této vrcholné sportovní události nechybí ani reprezentační družstvo Hasičského záchranného sboru ČR.

Včera, dne 12.9. 2009, bylo na stadionu Dynamo v ruském městě Ufa slavnostně zahájeno V. Mistrovství světa hasičů a záchranářů v disciplínách požárního sportu. Na této vrcholné sportovní události nechybí ani reprezentační družstvo Hasičského záchranného sboru ČR.

V konkurenci 11 týmů se Češi „drží“. Po třech disciplínách je český tým na výborné třetí příčce spolu s Bělorusy, v těsném závěsu za druhou Ukrajinou. Soutěži zatím jednoznačně kralují domácí Rusové.

Pokud zítra – tedy v pondělí 14.9. – česká reprezentace zvítězí ve své tradičně silné disciplíně – požárním útoku, pak by měla mít druhé místo jisté.

Ale popořadě. Na programu mistrovství byly dnes dvě disciplíny: běh na 100 metrů s překážkami a štafeta 4 × 100 metrů s překážkami. Čeští reprezentanti si v nich vedli výtečně, když v obou shodně skončili na třetích místech.

„Jako třešnička na dortu je účast Jakuba Pěkného v semifinále běhu na 100 metrů s překážkami, kam postoupil 3. časem 15,67s. Je to jeho obrovský úspěch, protože je prvním závodníkem mimo Rusko, Bělorusko a Ukrajinu, který se do semifinále vůbec dostal,“ sdělil z místa mistrovství vedoucí české sportovní delegace plk. Ing. Zdeněk Nytra.

Již v sobotu 12.9. Češi uspěli i v první a divácky velmi atraktivní disciplíně celého mistrovství světa – výstupu do 4. podlaží cvičné věže. Český tým skončil na čtvrtém místě a proti předchozímu mistrovství světa v Sofii si tak o jedno místo polepšil.

Konkurence byla opravdu drsná a v sobotním večerním programu se děly velké věci. Světový rekord ve výstupu na věž nejprve překonal v semifinále ruský závodník Gurchenkov, ale rekord nevydržel dlouho. Vzápětí při finále vytvořil Bělorus Alexandr Tishkovsky nový nejlepší světový výkon všech dob časem 12.95 sec.

Všech jedenáct závodníků bylo do reprezentace, vedené trenéry Josefem Pěnčou a Ivanem Resslerem, nominováno na základě svých dlouhodobě vynikajících sportovních výsledků.

Česká reprezentace by se měla z mistrovství světa vrátit v úterý 15.9. dopoledne.

Více informací o Mistrovství světa v Ufě na www.firesportufa.com/en/11/

Čeští reprezentanti sklízejí na mezinárodních soutěžích v požárním sportu již tradičně velké úspěchy.

Na posledním světovém šampionátu v požárním sportu, které v roce 2008 hostila bulharská Sofie, skončila česká reprezentace na celkovém třetím místě. Proti předchozímu mistrovství světa v Teheránu si tak naše reprezentace o jedno místo polepšila a potvrdila svou příslušnost k absolutní světové špičce. Česká reprezentace se ukázala především ve štafetě na 4× 100 s překážkami, kde získala druhé místo, a v královské disciplíně požární útok, kde byla třetí.

Česká reprezentace také obsadila celkové druhé místo na XIV. Mezinárodní hasičské soutěži – „hasičské olympiádě“, kterou v letošním červenci hostila Ostrava.

Požární sport má v českých zemích velkou tradici. Poprvé se čeští hasiči zúčastnili mezinárodního klání v požárním sportu již v roce 1968. O dva roky později – v roce 1970 – byl požární sport zaveden jako součást odborné přípravy pro všechny profesionální hasiče v celém Československu. V tomtéž roce se v Ostravě uskutečnilo první celostátní mistrovství republiky v požárním sportu.

Požární sport dnes není jen součástí tělesné přípravy příslušníků hasičských záchranných sborů, ale tradiční sportovní klání, kde výkony mnohdy snesou srovnání s profesionálními sportovci. Požárnímu sportu se v České republice věnuje na 7.000 týmů všech kategorií a věkových skupin, fanouškovskou základnu tvoří více než 320.000 členů hasičských spolků a sdružení.

Více o požárním sportu na www.hzscr.cz/…s-sport.aspx

Mistrovství světa v Ufě se zúčastní sportovní delegace složená z těchto příslušníků HZS ČR:

Vedoucí sportovní delegace

Ing. Zdeněk Nytra HZS Moravskoslezského kraje ředitelství HZS kraje

Člen delegace a překladatel

Ing. Jaroslav Novotný HZS Ústeckého kraje ředitelství HZS kraje

Rozhodčí

Ing. Tomáš Lefner HZS Moravskoslezského kraje územní odbor Ostrava

Vedoucí družstva

Emil Dopirák HZS Plzeňského kraje územní odbor Domažlice

Trenéři družstva

Josef Pěnča HZS Jihomoravského kraje územní odbor Blansko
Ivan Ressler HZS Zlínského kraje územní odbor Uherské Hradiště

Závodníci

Karel Ryl HZS Moravskoslezského kraje územní odbor Ostrava
Jakub Pěkný HZS Moravskoslezského kraje územní odbor Ostrava
Pavel Krpec HZS Moravskoslezského kraje územní odbor Ostrava
Martin Provazník HZS Plzeňského kraje územní odbor Plzeň
Ing. Jaroslav Hrdlička HZS Plzeňského kraje územní odbor Domažlice
Jindřich Harasimovič HZS Plzeňského kraje územní odbor Plzeň
Jan Hopp HZS kraje Vysočina územní odbor Jihlava
Lukáš Hons HZS kraje Vysočina územní odbor Třebíč
Bc. Martin Kulhavý HZS Libereckého kraje ředitelství HZS kraje
Marek Jarůšek HZS Jihomoravského kraje územní odbor Blansko
Petr Mařan HZS Královéhradeckého kraje územní odbor Hradec Královékpt. PhDr. Petr Kopáček
tiskový mluvčí
MV-generální ředitelství
Hasičského záchranného sboru ČR

-kow-

Sdílet