Úterý 29. září 2020, od 07:00 bude sloužit směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.
Banner Probo

Požár na ruské vojenské základně si vyžádal pět mrtvých

V neděli, 13. 9. 2009 v dopoledních hodinách se rozhořel obrovský požár v jedné z budov vojenské základny speciálních jednotek v ruském městě Tambov.

V neděli, 13. 9. 2009 v dopoledních hodinách se rozhořel obrovský požár v jedné z budov vojenské základny speciálních jednotek v ruském městě Tambov.

Hasičům byla informace o vzniku mimořádné události na vojenské základně oznámena kolem desáté hodiny, neboť se požár nejprve vojáci pokoušeli zlikvidovat sami. To se dle dostupných informací však nedařilo. Na místo se postupně sjelo 17 hasičských vozidel v rámci vyhlášeného druhého stupně poplachu. Hořet začalo ve druhém patře staré třípodlažní budovy, požár se rychle šířil dřevěným stropem. Uvnitř se v tu dobu nacházelo několik desítek vojáků při právě probíhajícím školení. Po vzniku požáru a jeho zpozorování stihla většina z nich uniknout před plameny a to skokem z okna. Požár si vyžádal sedm těžce zraněných vojáků, záchranná služba je převezla do nemocnice s otravou kouřem a popáleninami. Požár si vyžádal na místě čtyři mrtvé vojáky, pátý zemřel v sanitce při cestě do nemocnice. Jednalo se o dva důstojníky v hodnoti majora a kapitána a o tři řadové vojáky, všichni patřili do elitního útvaru speciálních jednotek Specnaz. V tambovských kasárnách má své sídlo velitelství 16. brigády speciálních sil GRU, jednotky Specnaz jsou jeho součástí.

V hořící budově shořelo také velké množství tajných dokumentů, spekuluje se, že se jednalo o přísně tajné vládní a vojenské materiály ohledně konfliktu s Abcházií. Hasičům trvala likvidace požáru až do večerních hodin. Na budově musela být rozebraná střešní konstrukce a stropy. Téměř po celou dobu museli hasiči pracovat v dýchacích přístrojích. Štiplavý kouř, který se valil z hořící budovy ven, nesl vítr do města. Hasiči tak na čas uzavřeli okolí kasáren, to samé však učinila i armáda z důvodu bezpečnosti při záchraně tajných dokumentů.

O příčině požáru se zatím nic neví. Celou událost vyšetřuje vojenská prokuratura, která označila jako jednu z možných verzí porušení předpisů – části 3, článku 219. trestního zákona, který se týká porušení předpisů požární bezpečnosti, což má za následek smrt dvou nebo více osob.


Foto a info: V. Borovodskij, P. P. Svorij, ruský internet a oficiální zpráva ruské armády

 -wap-

Sdílet
Banner Agrotec 970x150 OK