Sobota 26. září 2020, od 07:00 bude sloužit směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.
Banner hasičskávyzbrojna 970 OK

Při požáru skladu ve Svaté Kateřině přesáhne škoda 2 miliony korun, příčinu bude šetřit i pes

V sobotu 13. října v 18.46 hodin přijala tísňová linka středočeských hasičů informaci o rozsáhlém požáru zemědělského objektu v obci Svatá Kateřina na Kutnohorsku.

Krajské operační a informační středisko HZS Středočeského kraje k události vyslalo profesionální hasiče ze stanic Kutná Hora a Čáslav a jednotky sboru dobrovolných hasičů obcí Svatý Mikuláš a Starý Kolín.

Při příjezdu první jednotky na místo byl požárem zcela zasažen starý kravín o rozměrech 60 × 20 metrů a plameny šlehaly z oken i ze střechy objektu. Velitel zásahu požádal o posily a o vyhlášení druhého stupně požárního poplachu. Do Svaté Kateřiny tak zamířily jednotky z hasičských stanic Kolín a Ovčáry-TPCA a dobrovolné sbory z Nových Dvorů, Kutné Hory-Malína, Týnce nad Labem a Žehušic.

Na hořící objekt, ve kterém se nenacházela žádná zvířata, hasiči v dýchací technice postupně nasadili sedm C proudů. Kromě toho se soustředili také na uchránění v těsném sousedství stojící čerpací stanice, kterou ochlazovali několika vodními proudy.

Potřebná hasební voda byla dovážena z čerpacího stanoviště na nedalekém Kateřinském rybníku. Část jednotek byla vyčleněna na evakuaci majetku z areálu, kdy se z nebezpečné zóny od požáru podařilo odtlačit zaparkovaný kamion a další uskladněnou techniku.

Intenzitu požáru umocňovalo obrovské množství uskladněného sena a slámy, takže lokalizace byla operačnímu středisku ohlášena krátce po 21. hodině. V té době už měly jednotky ukončenou evakuaci materiálu a strojů z těsné blízkosti objektu a začalo náročné hašení jednotlivých ohnisek, která se nacházela pod propadlou střechou.

Kolem 23. hodiny rozhodl velitel zásahu o redukci sil, takže v dohašování pokračovali profesionální hasiči z Kutné Hory spolu s kolegy z dobrovolných sborů z Nových Dvorů, Svatého Mikuláše a Starého Kolína.

V neděli ráno byly na vystřídání opět povolány jednotky SDH Žehušice a Malín. Vrátila se i jednotka z Týnce nad Labem, která dostala za úkol obsluhu čerpacího stanoviště. Před polednem byl na místo z kutnohorské stanice dovezen malý nakladač, kterým začalo postupné vyskladňování zasaženého sena a jeho dohašování na volném prostranství. Tyto práce pokračovaly i po celé nedělní odpoledne, na pomoc přijela ještě jednotka SDH obce Křesetice. V 17.59 hodin nahlásil velitel zásahu likvidaci požáru.

Vyšetřování příčiny vzniku požáru bylo přesunuto na pondělí, kdy by se měl dostavit i policejní kynolog se psem vycvičeným na vyhledávání akcelerantů hoření. Přímé škody byly předběžně vyčísleny na dva a půl milionu korun.

Ing. Ladislav Holomčík
HZS Středočeského kraje
Sdílet
Banner zeka 970 OK