Neděle 14. července 2024, od 07:00 bude sloužit směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Patnáct lektorů absolvovalo výcvik na řece Salza v Rakousku, poradit si museli i s proříznutou­ lodí

Během měsíce září v roce 2018 absolvovali lektoři určení pro práci na vodě a ledu vzdělávacích zařízení (Školního a výcvikového zařízení a Střední odborné školy požární ochrany a Vyšší odborné školy požární ochrany) výcvik na divoké řece Salza v Rakousku.

Zde si 15 lektorů procvičilo jízdu ve vodách o obtížnosti WW II–III na raftech a dvojmístných lodích. Hlavním cílem čtyřdenního výcviku bylo zdokonalit se v ovládání raftů v tzv. guide stylu, a to ve standardním i sníženém počtu osádky.

Uváděný styl je základem aktualizovaného specializačního kurzu Práce v divoké vodě.

Absolvovaná trasa na řece Salza o délce cca 22 kilometrů umožnila lektorům procvičit se v ovládání lodí a v odhalování rizik a nebezpečných míst na řece, osvěžili si též znalosti o hydrologii tekoucích vod.

V rámci plavby si vyzkoušeli na vytipovaných místech způsoby záchrany osob a lodí či způsoby přesunu přes vodní tok. Během plavby museli řešit i nenadálou technickou závadu lodí (proříznutí v oblasti zádě) a nouzové zalepení vzniklého poškození lodě.

Celkově výcvik splnil nadmíru očekávání a nabyté zkušenosti se promítnou nejen do specializačního kurzu Práce v divoké vodě, ale i do ostatních kurzů v jednotlivých vzdělávacích zařízeních.

plk.Ing. Jiří Rogowski
SOŠ PO a VOŠ PO
Frýdek-Místek
Sdílet