Neděle 20. září 2020, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.
Banner Stimax.cz 970

U Chotíkova nacvičovali hasiči a technici ČEZu záchranu osob ze stožáru velmi vysokého napětí

Ve čtvrtek 18. 10. 2018 u obce Chotíkov nedaleko Plzně hasiči společně s provozními techniky ČEZ Distribuce (ČEZd) nacvičovali záchranu osob z příhradové konstrukce stožáru velmi vysokého napětí (VVN). Výcviku se přímo zúčastnilo 20 hasičů vyškolených pro lezecké práce z HZS Plzeňského kraje a pracovníci ze Skupiny ČEZ.

V praxi jsme se již setkali i s případy, kdy na vedení vysokého napětí vylezly osoby, které chtěly např. vyhrát sázku, poškodit vedení nebo v horším případě skoncovat se životem.

Proto jsou podobná školení přínosem pro obě strany,

říká specialista bezpečnosti práce z ČEZ Distribuce Karel Fiala.

Před samotným zahájením praktického výcviku si všichni účastníci připomněli základní taktické postupy a bezpečnost práce.

Ve cvičné situaci uvízl na stožáru VVN paraglidista a zůstal v bezvědomí viset v příhradové konstrukci. Hasiči ho v nosítkách spustili na zem a poskytli první pomoc.

Použili k tomu dynamické lano na postupové jištění, nízkoprůtažné lano na záchranu a jištění zachraňovaného, vakuová nosítka a záchranná nosítka SKED s páteřní dlahou. První pomoc mu poskytli v bezpečné vzdálenosti od stožáru VVN.

Pohyb po konstrukci sloupu a podrobný postup přesných činností při takovéto události hasiči konzultovali s techniky ČEZ Distribuce, kteří mají mnohaletou praxi.

Při výcviku ještě technici hasičům předvedli, jakým způsobem pracovníci ČEZ bezpečně zkratují vedení VVN a podělili se s nimi o své poznatky a praktické zkušenosti.

Výcvik si kladl za cíl nacvičit postupové jištění při výstupu na stožáru VVN, záchranu osoby z výšky a poskytnutí první pomoci.

Kromě toho jsme se pod dohledem odborníků seznámili se stožáry VVN a odnesli si cenné poznatky a informace pro případné zásahy s obdobnou tématikou, rádi bychom obdobné výcviky rozšířili i do ostatních regionů v republice, aby i ostatní kolegové měli možnost nacvičit si podobný zásah v terénu,

řekl hlavní instruktor lezeckých skupin HZS PK ppor. Karel Hůla.

Mgr. Michaela Jirovcová
tisková mluvčí Skupiny ČEZ, a. s.
pro západní Čechy
kpt. Mgr. Petr Poncar
tiskový mluvčí
HZS Plzeňského kraje
Sdílet
Banner Probo