Pátek 25. září 2020, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.
Banner zeka 970 OK

Na kyberbezpečnostním cvičení Cyber Czech byl v roce 2018 i zástupce HZS Pardubického kraje

Ve dnech 16. a 17. října 2018 se na půdě Kybernetického polygonu (KYPO) v rámci Kyberbezpečnostního týmu Masarykovy Univerzity CSIRT-MU a za podpory Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) tj. provozovatele Vládního CERT tým (GovCERT.cz) konalo jediné pravidelné kyberbezpečnostní cvičení svého druhu.

Cvičení se účastnil i IT pracovník z HZS Pardubického kraje kpt. Mgr. Petr Švec.

Kombinace technických a netechnických prostředků vytváří komplexní realistickou situaci pro nácvik obrany vůči kyberútokům.

Tento ročník byl zaměřen na zajištění ochránění a zajištění provozuschopnosti operačního střediska IZS za podmínek kybernetických útoků násobených nepříznivými meteorologickými podmínkami,

přibližuje zaměření cvičení kpt. Petr Švec.

Šest bezpečnostních týmů po čtyřech členech složených z vybraných zástupců složek IZS – tedy hasičů, policistů a zdravotníků, čelilo kybernetickým útokům ze strany červeného týmů.

Na cvičení se také podíleli bílé a zelené týmy, které cvičící zaměstnávaly uživatelskými požadavky, simulovaly práci zaměstnanců chráněné organizace a zasílaly na napadený tým požadavky ze strany PČR, NÚKIB, GovCERT.CZ, státních hmotných rezerv či Úřadu pro ochranu osobních údajů.

Cvičení pro 24 soutěžících připravovalo po dobu 10 měsíců 80 lidí, kteří byli součástí bílých, červených a zelených týmů.

Na konci druhé dne se vítězným týmem stal modrý tým 5, v němž jsem působil. Drželi jsme se dlouho na předposledním mís­tě.

Poté jsme se se posunuli na druhé, a nakonec na první místo. Mnohé komplikace související s probíhajícími kybernetickými útoky i některá úspěšná prolomení měla za následek simulované ztráty na životech, které však s porovnáním s ostatními týmy byly zdaleka nejnižší.

Spolu s vysokou mírou úspěšného odvracení mnohých kybernetických útoků si tým vybudoval vysoký odstup od zbývajících soutěžících,

doplnil boj o první místo Petr Švec z týmu modrých.

por. Bc. Vendula Horáková
tisková mluvčí
HZS Pardubického kraje
Sdílet
Banner Partner & VIP: Pavliš a Hartmann 970x150 Čerpadla