Čtvrtek 1. října 2020, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.
Banner KOMS 970

Tři jednotky hasičů nacvičovaly záchranu zraněných speleologů z břidlicového lomu v Čermné ve Slezsku

Tři jednotky hasičů, včetně lezeckých specialistů ze stanice HZS Moravskoslezského kraje v Opavě, se zapojily na konci uplynulého týdne do taktického cvičení složek IZS, zaměřeného na záchranu dvou amatérských speleologů (muže a ženy) v bývalém břidlicovém lomu na okraji obce Čermná ve Slezsku.

Muži se pod nohama na okraji lomu uvolnily břidlicové desky a sklouznul do důlního díla asi 12 metrů hluboko. Vážně se zranil, nebyl schopen pohybu, byl však při vědomí, křičel bolestí a volal ženu o pomoc. Jeho kolegyni uhodila uvolněná břidlice do hlavy, dolů ale nespadla.

I když byla zraněná a zmatená, nakonec se jí podařilo najít signál pro mobilní telefon a dovolala se na tísňovou linku hasičů 150. Nedokázala ale přesně určit, kde se lom nachází.

Na předpokládané místo události vyjely základní složky Integrovaného záchranného systému (IZS) – tři jednotky hasičů (dvě jednotky HZS MSK – ze stanic Vítkov a Opava, dobrovolní hasiči Budišov nad Budišovkou), ZZS MSK a Policie ČR, které začaly pátrat po oznamovatelce a současně zachraňovat zraněného muže ze svážné hrany u důlního díla pomocí lanové techniky.

Muž byl nalezen již v bezvědomí, hasiči mu poskytli předlékařskou pomoc a uložili ho do evakuačních nosítek. Vytáhli jej nahoru pomocí lanové techniky, kterou přivezla a použila specializovaná lezecká skupina ze stanice HZS MSK v Opavě.

Nalezli také zraněnou ženu, oba amatérské speleology transportovali k osádce ZZS MSK.

Sdílet
Banner hasičskávyzbrojna 970 OK