Neděle 20. září 2020, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.
Banner Dobráci sk

Kutnohorští hasiči ze všech směn se zdokonalovali v záchraně osob z výkopu

Hasiči všech tří směn územního od Kutná Hora postupně absolvovali ve dnech 9., 22. a 23. října odbornou přípravu pod vedením velitele stanice HZS Kutná Hora mjr. Mgr. Martina Bezděka a velitele stanice HZS Slaný npor. Ing. Martina Vondry.

Výcvik byl zaměřen na techniku pažení výkopů a následné záchranné práce v takto zabezpečených prostorech. Použito bylo vybavení z technického kontejneru, který je dislokován na stanici HZS Kutná Hora a je předurčen právě pro tyto zásahy.

Hasiči využívali speciální hydraulické rozpěrné válce Holmatro a dřevěné desky, kterými zajistili stěny v blízkosti zasypaného figuranta. Po zajištění stěn sestoupili do výkopu a zajistili osobu, kterou pak pomocí nosítek a lan vytáhli.

Hasiči si vyzkoušeli stabilizaci různých tvarů výkopů a variant závalů na velmi nestabilním podloží. Metodická příprava záchrany zavalených nebo zasypaných osob byla připravena tak, aby se scénáře jednotlivých situací co nejvíc podobaly reálným podmínkám.

Odborná příprava hasičů ze stanic Kutná Hora, Čáslav, Zruč nad Sázavou a Uhlířské Janovice byla ukončena vyhodnocením vedoucími výcviku mjr. Mgr. Martinem Bezděkem a npor. Ing. Martinem Vondrou.

Ing. Ladislav Holomčík
HZS Středočeského kraje
Sdílet
Banner MIBAG_2012 OK