Úterý 23. července 2024, slouží směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Pět jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů cvičilo v Nošovicích zásah při úniku amoniaku

Pět jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů se zapojilo ve středu 24. 10. 2018 do taktického cvičení složek integrovaného záchranného systému (IZS) v Nošovicích (okres Frýdek-Místek), jehož cílem bylo likvidovat únik amoniaku (chladicího média) v areálu Pivovaru Radegast a zachránit zraněného zaměstnance ze sklepních prostor.

Simulovaný únik amoniaku by detekován v chodbě „ležáckého“ sklepa. Z energetického dispečinku byl ihned dálkově uzavřen havarijní uzávěr a událost oznámena na tísňovou linku hasičů. Protože nešlo vyloučit šíření oblaku amoniaku po areálu pivovaru, pomocí podnikového rozhlasu byla vyhlášena evakuace zaměstnanců.

Cvičením byly ověřeny a procvičeny nastavené postupy, které mají provést zaměstnanci pivovaru v případě vzniku mimořádné události, rovněž se vyzkoušela jejich spolupráce se všemi základními složkami IZS – hasiči, Policií ČR a zdravotníky ZZS MSK.

Postupovalo se podle předem zpracované havarijní karty. Profesionální hasiči (stanice HZS MSK Nošovice a Frýdek-Místek) zachránili intoxikovaného zaměstnance, očistili ho v dekontaminační sprše a předali do péče posádky ZZS MSK.

Dobrovolní hasiči (Nošovice, Vyšní Lhoty, Frýdek) pomohli s dekontaminací zasahujících kolegů vracejících se z nebezpečné zóny a vytvořili ochrannou vodní clonu před vstupem do objektu. Policie ČR si ověřila časy potřebné k rozestavení hlídek, které by v případě skutečné události provedly uzávěru oblasti a odklon dopravy na objízdné trasy.

Spolupráce s vedením pivovaru byla podle cvičících záchranářů příkladná. Cvičení potvrdilo, že pivovar Radegast je dobře připraven zvládnout takovou mimořádnou událost.

Jakub Kozák
tiskový mluvčí
HZS Moravskoslezské­ho kraje
Sdílet