Čtvrtek 24. září 2020, slouží směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.
Banner Stimax.cz 970

Na povodně jsme připraveni

Téměř každoročně přichází do České republiky povodně. Někdy jsou malého, jindy velkého rozsahu. Vždy však s sebou přinášejí materiální škody a ohrožují i životy občanů. Nespoutaný vodní živel má strašlivou sílu. Zabránit či zmírnit jeho ničivému působení se učili velitelé stanic Hasičského záchranného sboru kraje Vysočina a členové jednotek sborů dobrovolných hasičů obcí předurčených k výstavbě protipovodňových zábran.

Téměř každoročně přichází do České republiky povodně. Někdy jsou malého, jindy velkého rozsahu. Vždy však s sebou přinášejí materiální škody a ohrožují i životy občanů. Nespoutaný vodní živel má strašlivou sílu. Zabránit či zmírnit jeho ničivému působení se učili velitelé stanic Hasičského záchranného sboru kraje Vysočina a členové jednotek sborů dobrovolných hasičů obcí předurčených k výstavbě protipovodňových zábran. V kraji Vysočina patří mezi tyto obce na Havlíčkobrodsku obec Habry, na Jihlavsku obec Mrákotín, na Pelhřimovsku obec Kejžlice, na Třebíčsku obec Lesonice a na Žďársku obec Jimramov.

V rámci odborné přípravy s názvem „Výstavba protipovodňových zábran“ hasiče školili příslušníci Odboru integrovaného záchranného systému a služeb a Odboru prevence a civilní nouzové připravenosti Hasičského záchranného sboru kraje Vysočina.

První část školení, konaná dne 3.9.2009, byla zaměřená teoreticky. Určena byla pouze pro členy jednotek sborů dobrovolných hasičů obcí. Kromě seznámení se s poznatky z povodní uplynulých let byly hasičům lektory předány důležité rady v oblasti ochrany obyvatelstva při povodních.

Druhá část, která proběhla dne 17.9.2009 v areálu závodu Čepro Šlapánov, a.s., byla praktická. Předvedeny byly protipovodňové prostředky v majetku Hasičského záchranného sboru kraje Vysočina. Hasiči si zde vyzkoušeli výstavbu protipovodňové hráze z pytlů, které si nejprve museli sami pytlovačkou nebo ručně naplnit. Vysvětlen jim byl názorně postup, jak protipovodňovou hráz z pytlů stavět tak, aby její účinnost byla maximální. Pytlové hráze jsou nejrozšířenějším druhem protipovodňové ochrany. Lze je vytvářet z jednokomorových nebo dvoukomorových pytlů, které se vyrábějí v různých rozměrech. Hmotnost naplněného pytle je mezi 25 – 30 kg.

Hasičům byli předvedeny i protipovodňové pryžotextilní vaky společnosti RUBENA, které se plní vodou a slouží k výstavbě hrází k zadržení nebo usměrní záplavové vody. Vaky se v ohroženém prostoru spojí na potřebnou ochrannou délku a napustí se vodou v podstatě z jakéhokoliv zdroje. Jejich naplnění, principy umístění i následné vypuštění si hasiči na místě vyzkoušeli.

Hasičský záchranný sbor kraje Vysočina děkuje společnosti Čepro Šlapánov, a.s. za umožnění výuky v areálu firmy.

Petra Musilová
tisková mluvčí
HZS kraje Vysočina 

-kow-

Sdílet
Banner ZHT OK