Pondělí 15. srpna 2022, slouží směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Vodní záchranný tým moravskoslezských hasičů cvičil na Oravě

Téměř čtyři desítky příslušníků Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK), členů specializovaného záchranného a vyhledávacího týmu WASAR (Water Search And Rescue), absolvovaly tento týden třídenní intenzivní výcvik na Slovensku na vodní nádrži Orava u města Námestovo (Žilinský kraj).

Předcházela mu odborná příprava členů vyhledávacího týmu, včetně procedur potřebných pro vyslání týmu do zahraničí. K dispozici měli deset nafukovacích a hliníkových člunů a další vybrané speciální prostředky pro vyhledávací a záchranné práce na vodní hladině.

Pod dohledem tří trenérů z HZS MSK, kteří prošli speciálním výcvikem v USA, se vodní záchranáři zaměřili na nácvik taktických postupů při záchraně osob na velkých vodních plochách a také na rychle tekoucí vodě.

Obdobný výcvik v rámci projektu Evropské unie „Zvyšování akceschopnosti vyhledávacích modulů USAR a WASAR“ absolvuje na Slovensku ve druhé polovině listopadu 2018 i další záchranný tým HZS MSK, zaměřený na záchranu osob ze zřícených budov a sutin, například po zemětřesení – USAR (Urban Search And Rescue).

Projekt EU se zaměřuje na zvyšování odborné úrovně a připravenosti členů vyhledávacích a záchranný odřadů HZS MSK, které jsou určeny pro vyhledávání a záchranu osob ze zřícených budov (USAR odřad) a pro vyhledávání a záchranu osob za pomocí lodí (WASAR odřad).

Oba moduly jsou primárně určeny k operační činnosti na území Moravskoslezského kraje, ale díky své vysoké specializaci jsou nasazovány jak na celém území ČR, tak i v zahraničí do mezinárodních záchranných operací v rámci humanitární pomoci.

Pro zvyšování bezpečnosti v regionu jsou podobná cvičení bezesporu nutná. Čím více specializovaných dovedností si moravskoslezští hasiči osvojí, tím klidněji mohou, jak se říká, naši lidé spát.

Na tento projekt se nám podařilo získat evropské peníze, zčásti jej spolufinancuje stát, peníze jdou i z krajské kasy.

Kromě výcviku na vodě a v sutinách čekají naše hasiče i další cvičení, například na zdolávání mimořádných událostí v oblasti chemie nebo na zásahy v silničních a železničních tunelech,

řekl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák a doplnil, že kraj celkově na tyto výcviky přispěje více než dvěma miliony korun.

por. Mgr. Petr Kůdela
tiskový mluvčí
HZS Moravskoslezské­ho kraje
Sdílet