Úterý 29. září 2020, od 07:00 bude sloužit směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.
Banner mototruck OK

Hasiči u Sečské přehrady absolvují potápěčský výcvik

Příslušníci Hasičského záchranného sboru ČR (HZS ČR) z celkem pěti krajů absolvují v těchto dnech v zatopeném lomu u obce Borek v blízkosti Sečské přehrady náročný potápěčský kurz. Tento výcvik jako jediné v republice již tradičně organizuje Odborné učiliště požární ochrany Borovany.

Týdenní kurz potápěčů s odborností II. stupně kromě teoretických přednášek zahrnuje především náročný praktický výcvik v nejrůznějších podobách. Pod dohledem zkušených odborných lektorů hasiči cvičí pohyb pod hladinou v kompletní výstroji potápěče-záchranáře včetně dýchacího přístroje, vzájemnou komunikaci, vyhledávání osob či předmětů pod hladinou, až po samotné technické a záchranné práce pod vodou – vyproštění osob či předmětů. Jakýmsi vrcholem kurzu je vyzvednutí vozidla pomocí vzduchových vaků a vyhledání a záchrana potápěče z hloubky přes 20m.

Hasiči-potápěči musí na konci kurzu absolvovat písemný test, ústní zkoušku a projít také praktickým přezkoušením pod hladinou.

Výcvik se snažíme co nejvíce přiblížit realitě, tak, aby hasiči byli co nejlépe připraveni na skutečný zásah. Proto i tento výcvik je dosti náročný, a to fyzicky i psychicky. Např. dnes si museli účastníci kurzu poradit se simulovanou situací, kdy jeden z potápěčů začal mít při ponoru zdravotní problémy. Byl vytažen na břeh, kde ho ošetřil připravený lékař, uložen do mobilní barokomory a ta ho odvezla do nemocničního zařízení. Přestože o této předem naplánované součásti kurzu jeho účastníci nevěděli,zvládli to profesionálně, jako kdyby šlo o skutečnou krizovou situaci," říká spokojeně instruktor výcviku ppor. Ing. Marcel Vondrášek. 

Všichni účastníci tohoto kurzu již v předchozích letech museli úspěšně absolvovat kurz
I. stupně a pod vodou v rámci potápěčské činnosti u HZS ČR strávit minimálně 15 hodin, z toho se 3× museli dostat do hloubky přes 20 m.

Hasiči – potápěči se v rámci výcviku také seznamují se speciálním a naprosto nezbytným zařízením – dvoumístnou mobilní barokomorou, v níž může být uměle zvýšen atmosférický tlak, čímž se simulují vlivy působící na potápěče v hloubce. Potápěči tak mohou při záchranných pracích, kdy jde o každou vteřinu, vystoupat z velké hlouby rychle až na hladinu, následně však musí určitý čas strávit v barokomoře.

Aby se příslušník HZS ČR stal potápěčem-záchranářem, musí splňovat jasná kritéria daná interními předpisy HZS ČR. Především musí projít speciální lékařskou prohlídkou, splnit plavecké testy a úspěšně absolvovat úvodní potápěčský kurz. Ale ani pak nemůže být z bezpečnostních důvodů nasazován u všech mimořádných událostí a do libovolných hloubek. Teprve když se může prokázat více potápěčskými ponory a pod hladinou stráví minimálně stanovenou dobu v určitých hloubkách, pak může být zařazen do pokročilých kurzů. Potápěč s nejvyšší kvalifikací instruktora potápění u HZS ČR pak na základě minimálně čtyřleté praxe a více než 100 napotápěných hodinách může zasahovat i v hloubce větší než je 40 m, aniž by měl přímý výstup k hladině.

Hasiči-potápěči každoročně absolvují odbornou přípravu.

V loňském roce 2008 zasahovali příslušníci Hasičského záchranného sboru ČR u celkem 218 událostí ve vodě a pod vodou. Hasiči-potápěči zasahují zejména při záchraně osob z vody, na vodních plochách a vodních tocích vyhledávají utonulé, vyzvedávají utopené předměty nebo vozidla, likvidují následky kontaminace vod nebezpečnými látkami a ve dne i v noci jsou schopni pod vodou provádět technické manipulační práce (např. řezání, pálení, montáže, vyprošťování).

Hasičský záchranný sbor ČR v současnosti může nasadit celkem 70 potápěčů. Ti jsou rozčleněni do potápěčských skupin v Praze, Jihočeském kraji, Olomouci, Pardubicích a Hlučíně. Potápěčské skupiny jsou neustále v pohotovosti připraveny s plnou výstrojí vyrazit do akce. Mimo to ale hasiči-potápěči standardně slouží jako ostatní hasiči, čili zasahují i u požárů, dopravních nehod apod.

Hasiči-potápěči při své činnosti mnohdy spolupracují také s potápěči Policie ČR, Vodní záchranné služby ČČK a dalšími záchrannými složkami.

Odborné učiliště Borovany je jedním ze čtyř obdobných zařízení v ČR, které slouží Hasičskému záchrannému sboru ČR pro výcvik nových členů sboru a organizování nejrůznějších kurzů odborné přípravy a specializačních kurzů stávajících příslušníků. Učiliště v Borovanech tak kromě kurzů potápěčů pravidelně organizuje také výcvik hasičů na divoké vodě, výcvik strojníků, kurz dekontaminace, práce s motorovou pilou atd.

Potápěčská výzbroj a výstroj:

Základní výbavu potápěče tvoří mj. potápěčská maska, dýchací trubice, ploutve, potápěčský nůž, potápěčská zátěž (zátěžový opasek), potápěčský oblek suchý, kompenzátor vztlaku (záchranná vesta), potápěčská plicní automatika s kontrolním manometrem, zásobník se stlačeným vzduchem s ventilem se dvěma výstupy o vodním objemu minimálně 15 l a provozním tlaku 200 bar (příp. s nosným postrojem), potápěčský počítač, hodinky + hloubkoměr s registrační ručičkou, potápěčský úvazek v délce 2 m + karabina s pojistkou, vodotěsná svítilna, chemické světlo, vak na přepravu materiálu

Společnou výbavu potápěčské skupiny musí tvořit mj. potápěčská maska, zásobník se stlačeným vzduchem minimálně 10 l/200 bar, potápěčská plicní automatika s kontrolním manometrem, vysokotlaký manometr (s připojovacím závitem a třmenem), křísicí přístroj, zdravotnická brašna (lékárnička), vodotěsný reflektor, kompas, plovoucí polypropylenové lano délky 50 m, lezecký postroj (jištění potápěče v silném proudu), bóje, zvedací vak o objemu 50 l a 100 l, souprava náhradních dílů a nářadí pro jednoduché opravy, potápěčská vlajka s A kódem pro označení plavidel, boty gumové rybářské (kalhoty), boty gumové, celoobličejová maska s možností připojení komunikace,

kpt. PhDr. Petr Kopáček
tiskový mluvčí
MV-generální ředitelství
Hasičského záchranného sboru ČR-swo-

Sdílet
Banner Recyklujte s hasiči 970