Sobota 20. dubna 2024, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Cvičení „Zdroje 2018“ v Olomouci simulovalo stoletou vodu na Moravě a Bečvě

Ve dnech 6. – 7. listopadu 2018 proběhlo v Olomouci společné vnitrostátní cvičení ke koordinaci vyžadování a poskytování věcných zdrojů za krizového stavu s názvem „Zdroje 2018“.

Cvičení se zúčastnili zástupci ministerstev (vnitra, obrany, financí, zdravotnictví, průmyslu a obchodu, dopravy, zemědělství, zahraničních věcí, pro místní rozvoj a životního prostředí), kteří jsou členy odborné pracovní skupiny Ústředního krizového štábu pro koordinaci zabezpečení věcnými zdroji, zaměstnanci orgánů krizového řízení Olomouckého, Středočeského a Zlínského kraje a dále obce s rozšířenou působností Olomouc a Přerov.

V Olomouckém kraji byla v rámci cvičení simulována povodeň odpovídající tzv. „stoleté vodě“ na Moravě a Bečvě, při které hejtman vyhlásil krizový stav a kdy rozlivem řeky byly zasaženy nejen níže položené rodinné domy a sklepy, ale také mnohé strategické objekty (pekárny, elektrárny, nemocnice apod.). V průběhu cvičení byl také prakticky testován informační systém krizové komunikace Krizkom.

První den cvičení (6. listopadu 2018) se řešily problémy, které přímo souvisí se záchrannými pracemi při povodni povodněmi jako např. evakuace obyvatel ze zasažených území a zajištění náhradního ubytování a stravování. Simulováno bylo mimo jiné i zajištění náhradních zdrojů elektrické energie a destrukce všech mostů přes řeku Moravu směrem z Chomoutova do Olomouce.

Druhý den cvičení (7. listopadu 2018) se řešily následky povodní. Simulovány byly požadavky na vysoušeče, potřeba řešit odpadové hospodářství, dezinfekci objektů, domácností a studní, vyvstala potřeba vyřešit náhradní přemostění.

Na krizový štáb Olomouckého kraje přicházely jednotlivé požadavky z obcí s rozšířenou působností a byly rozhodnutím hejtmana řešeny v rámci celého kraje. Pokud nebylo možné vykrýt požadavky ze zdrojů na území Olomouckého kraje, byly dále postoupeny ústřednímu krizovému štábu Správy státních hmotných rezerv ČR, který je řešil na úrovni státu.

Z Olomouckého kraje byly do cvičení zapojeny odbory dopravy, zdravotnictví, ekonomiky, životního prostředí a v krizovém štábu Olomouckého kraje, který celou dobu sídlil v budově krajského ředitelství HZS Olomouckého kraje, pracovali zaměstnanci oddělení krizového řízení. Do cvičení byli zapojeni také příslušníci HZS Olomouckého kraje z úseků IZS a operačního řízení a prevence a CNP.

Bc. Ing. Vladimíra Hacsiková
tisková mluvčí
HZS Olomouckého kraje
Sdílet