Pátek 18. září 2020, slouží směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.
Banner mototruck OK

Složky Integrovaného záchranného systému Pardubického kraje cvičily na Letišti Pardubice

Námětem cvičení na pardubickém letišti byla 15. listopadu 2018 letecká nehoda civilního dopravního letounu s provedením záchranných prací, ošetřením a transportem zraněných osob do zdravotnických zařízeních na území Pardubického kraje.

Akce LETADLO 2018 se zúčastnilo zhruba 400 osob, a to včetně figurantů. Použito bylo během akce více než 60 vozidel.

Jsem velice rád, že se podobné cvičení mohlo uskutečnit v tak velkém rozsahu a za účasti všech složek integrovaného záchranného systému. Minulost nám ukazuje, jak jsou podobné simulace zásahů potřebné, neboť jen za uplynulých pět let se na území kraje stalo 13 dopravních leteckých nehod, při kterých zahynuli tři lidé.

Děkuji všem, kteří se přípravě a provedení cvičení podíleli. Pevně věřím, že se podobná událost nejen na našem letišti nestane,

sdělil hejtman Martin Netolický.


K simulovanému rozlomení letadla došlo v deset hodin dopoledne při tvrdém přistání. Krátce poté byla celá událost oznámena na linku 112.

Profesionální jednotky hasičů spolu s vojenskou hasičskou jednotkou prováděly v prvé řadě hašení požáru trosek letadla. Dále zajistily pomocí pěnového koberce unikající pohonné hmoty.

Dále jednotky hasičů prováděly zabezpečení místa nehody a třídění raněných podle metody START. Prováděn byl i odsun raněných na místo určené pro poskytnutí přednemocniční péče. Zřízen byl štáb velitele zásahu,

popsala první okamžiky po nehodě z pohledu zasahující jednotek Vendula Horáková, tisková mluvčí HZS Pardubického kra­je.

Další částí cvičení byl přesun zraněných do prostor, kde jim je před odvozem do nemocnic pardubického kraje zabezpečen tepelný komfort.

V nemocnicích v Chrudimi a Pardubicích byl před příjezdem raněných aktivován traumatologický plán. „Příjezd jednotek PO a složek IZS a jejich práce u trosek letadla byla prověřovacím cvičením, při kterém byly prověřeny skutečné dojezdové časy,“ dodala Vendula Horáková.


Během cvičení byla v Pardubickém kraji poprvé prezentována činnost policejního DVI teamu, jinak také DISASTERS VICTIM IDENTIFICATION. „Jedná se o odborníky na identifikaci osob při hromadných neštěstích. Potřebu vzniku týmů expertů pro identifikaci osob vyvolaly různé světové tragické události. Tyto týmy působí po celém světě,“ sdělila Markéta Janovská, tisková mluvčí PČR

Jedná se o tým složený z odborníků na soudní lékařství, daktyloskopii, genetiku, antropologii, fotografování a dalších. Cílem jejich práce je navrátit osobám zahynulým při nehodách jejich totožnost.

Personálním a materiálním základem je Kriminalistický ústav Praha. DVI tým se skládá ze tří skupin. První PM (Post Mortem) skupina se zabývá sběrem dat na místě nehody, druhá AM (Ante Mortem) vyhledává veškeré dostupné informace o zemřelém, případně pohřešovaném.

Třetí skupinou je ID skupina složená z odborné komise k vyhodnocení PM a AM dat k vyslovení závěrů procesu identifikace oběti. DVI tým slouží také jako psychologická podpora pozůstalým.


Taktické cvičení nařídil hejtman Pardubického kraje Martin Netolický a řídil jej brigádní generál Miroslav Kvasnička, ředitel HZS Pardubického kraje.

Za posledních 5 let je na území Pardubického kraje evidováno 13 dopravních nehod leteckých (malé letadlo 8×, větroň 2×, vrtulník 2×, vojenské výcvikové letadlo 1×). Žádná z těchto nehod nebyla přímo na letišti Pardubice. Během těchto 13 událostí došlo ke zranění 2 osob a usmrcení 3 osob.

Povolané jednotky hasičů: HZS Pardubice, Chrudim, VHJ LETIŠTĚ Pardubice, SYNTHESIA Semtín Pardubice, PARAMO Pardubice a JSDH Srch, Chrudim, Ráby, Hostovice – Pardubice, Sezemice, Choltice, Přelouč, Staré Hradiště a Lázně Bohdaneč.

Bc. Petr Šilar
Krajský úřad Pardubického kraje
Sdílet
Banner Agrotec 970x150 OK