Pátek 25. září 2020, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.
Banner ZHT OK

Jindřichohradečtí hasiči vyprošťují zraněné z havarovaných aut už od roku 1997

Kořeny stávajícího soutěžního družstva, které převzalo pomyslnou štafetu po reprezentantech územního odboru Český Krumlov ve vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel, sahají až do roku 1997.

Družstvo zpočátku dosahovalo na krajských soutěžích střídavých výsledků, například v roce 2006 obsadilo 2. místo, v roce 2007 3. místo a v roce 2008 6. místo. Omlazené družstvo pak v roce 2009 obsadilo na regionální soutěži už 4. místo, v roce 2010 také 4. místo a v roce 2011 3. místo.

Rok 2012 byl pro soutěžní tým přelomový. Po vítězství na krajské soutěži družstvo reprezentovalo HZS Jihočeského kraje na mistrovství České republiky konaném v Karlových Varech a umístilo se na 9. místě.

Přečtěte siTitul mistra republiky ve vyprošťování si z Karlových Varů odvezli hasiči ze Středočeského kraje

V roce 2013 se družstvo zúčastnilo podle postupového klíče z krajské soutěže na XIX. ročníku Memoriálu JUDr. Františka Kohouta v Praze, kde dosáhlo na skvělou 4. příčku.

V roce 2015 krajskou soutěž ve vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel pořádal územní odbor Jindřichův Hradec.

Na domácí půdě tým dosáhl stejného času jako vítěz, ale pro velmi těsný rozdíl 3 bodů v rámci bodového ohodnocení skončil na místě druhém. Na podzimní soutěži Memoriálu Fr. Kohouta v Praze pak vybojoval parádní 4. místo.

Přečtěte siXXI. ročník Memoriálu JUDr. Františka Kohouta ve vyprošťování vyhrálo v roce 2015 družstvo Karlovarského kraje

V roce 2016 po vítězství na krajské soutěži v Českých Budějovicích družstvo mířilo na mistrovství republiky v Mladé Boleslavi a po zvládnutí náročného scénáře obsadilo 10. místo.

V loňském roce na Memoriálu Fr. Kohouta v Praze soutěžní tým skončil na krásném medailovém 3. místě a velkého individuálního úspěchu dosáhnul Vít Mazanec, který byl vyhlášen nejlepším zdravotníkem celé soutěže.

Přečtěte siMemoriál JUDr. Františka Kohouta ve vyprošťování vyhráli v roce 2017 pražští hasiči ze směny C

Letos po vítězství na krajské soutěži v Českém Krumlově družstvo postoupilo na IX. mistrovství HZS ČR konané v Chrudimi. Zde po vyřešení velmi náročného scénáře v čase 19:58 a zisku 335 bodů družstvo obsadilo 9. příčku.

Přečtěte siIX. Mistrovství HZS ČR ve vyprošťování osob z vozidel v roce 2018 vyhráli hasiči z Královéhradeckého kraje

Jak se tým připravuje?

Příprava družstva začíná zhruba dva měsíce před soutěží. Vedoucí týmu ve spolupráci s trenérem připraví postupně 3 scénáře dopravní nehody na jeden tréninkový den.

Scénáře jsou nastaveny podle propozic soutěže, které vycházejí z Pravidel soutěží ve vyprošťování u dopravních nehod z Pokynu Generálního ředitelství HZS ČR. Dále probíhá odborná příprava studiem dostupné literatury a pořízených záznamů z minulých ročníků soutěže.

Členové družstva absolvovali zaměstnání se zaměřením na vyprošťování osob z havarovaných vozidel s moderními prvky pasivní bezpečnosti pořádané ve spolupráci se Škoda auto, a. s., Mladá Boleslav.

Vzorové scénáře co nejvíce odpovídají rozsahem poškození a polohou vozidel reálné situaci u dopravní nehody, která skutečně nastala a je dostatečně zadokumentována.

K přípravě družstva jsou používané osobní automobily nebo jejich vraky určené k ekologické likvidaci. Skelety vozů jsou dopředu připraveny a deformovány podle odpovídajícího druhu poškození u dopravní nehody.

K přípravě na letošní Mistrovství ČR HZS ČR v Chrudimi, kde se soutěžní scénáře připravují vždy jen z vozů Škoda, jindřichohradečtí kromě jiných vozidel využili i reálně havarovaný novější typ vozu Škoda Fabia.

Partnerem, který družstvu vůz do přípravy poskytnu a pomohl jim tím se nejen na mistrovství, ale samozřejmě i na reálné situace na našich silnicích připravit, byla firma AR servis z Jindřichova Hradce.

Členové družstva ÚO J. Hradec ve vyprošťování osob z havarovaných vozidel jsou: vedoucí npor. Mgr. Jiří Řimnáč, velitel nprap. Václav Sedláček, zdravotník pprap. Vít Mazanec a členové nstržm. David Lojka a nstržm. Radek Klein.

npor. Mgr. Jiří Řimnáč
HZS Jihočeského kraje
Sdílet
Banner Kobit THZ 970*150 OK