Čtvrtek 26. listopadu 2020, slouží směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Hasiči hlasují pro stávku

Stovky hasičů hlasovaly v naprosté většině pro stávku a tato hrozba je stále bližší. Britský Odborový svaz hasičů (FBU) vydal prohlášení, že jeho členové v hrabství South Yorkshire podporují kampaň protestní akce. Oznámili, že čelí propouštění v příštím roce, jestliže odmítnou přijmout změny ve svých pracovních smlouvách.

Ilustrační foto Internet

Členové FBU v této oblasti již uplatňují zákaz přesčasové práce kvůli změnám, které jak říkají, by poškozovaly rodinný život.

V tajném hlasování se vyjádřilo 565 pro stávku a 116 proti, takže ve výsledku to bylo
vysokých 79 %.

Regionální sekretář FBU Ian Murray řekl: „Hasiči a důstojníci vyslali jasnou zprávu, že je nikdo nebude zastrašovat. Jestliže ustoupíme takové taktice, budou naše pracovní smlouvy, platy a podmínky bezcenné.

„Poslední věcí, kterou si hasiči přejí, je zahájit stávku, ale nepřijmeme masové propuštění jako způsob prosazování změn v našich pracovních smlouvách.

„Data stávky ještě nebyla stanovena, aby byla další možnost dospět k dohodě. Je nezbytné, aby si nejvyšší vedení hasičského sboru rozmyslelo, jestli chce zcela vážně jednat o dohodě, nebo jestli chtějí stávku.

Matt Wrack, generální sekretář FBU řekl: „Je to vynikající ukázka odhodlání našich členů držet pohromadě, bránit svoje práva a chránit hasičskou službu v South Yorkshire. Vedení hasičského sboru se pokusilo uplatnit taktiku vydírání, ale nevyšlo jim to.

„Pošlapali a potupili zakladní normy slušnosti, které odborové hnutí očekává. Tento spor může být vyřešen jednáním, ale vedení hasičského sboru musí bezodkladně stáhnout hrozbu propouštění."

Odborový svaz se zapojil do sporů odhledně finančních škrtů, o úsporách nákladů a do sporů o disciplinárních otázkách v několika hasičských sborech včetně Merseyside, Essex, Warwickshire, Leicestershire a Lancashire.

ilustrační foto

Přeložil: Milan Skalník

info: OSH


-swo-

Sdílet