Pátek 3. unora 2023, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

V Krkonoších hořela louka v těžko přístupném terénu, požár byl během několika hodin zlikvidován

Hlášení o požáru louky a lesního porostu přijalo krajské operační a informační středisko v sobotu 17. 11. 2018 v 16:12 hod. Podle ohlašovatele šlehaly na místě vysoké plameny, do kterých se opíral silný vítr a hrozilo tak rozšíření požáru na větší plochu.

Na místo vyslal operační důstojník postupně celkem sedm jednotek požární ochrany a byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu. Na místě se sjeli hasiči z Královéhradeckého a Libereckého kraje a byla odeslána prosba o přeshraniční spolupráci polských hasičů.

Operační středisko si také vyžádalo pomoc vrtulníku, který by hasil místo požáru ze vzduchu. Provedení tohoto zásahu však nebylo možné, a to z důvodu povětrnostních podmínek a blížícího se soumraku.

Průzkumem jednotky na místě události zjistily, že hoří plocha cca 600×600 m ve vzdálenosti asi 200 m od Labské boudy. Vítr naštěstí foukal od stavby směrem pryč, samotná bouda tak požárem ohrožena nebyla.

Plameny se šířily směrem k hraničnímu kamenu Violik v Polsku. Zprvu existovalo podezření, že se oheň dostal až do Polska, posléze se ale ukázalo, že jej zastavila hraniční cesta a hořelo tak pouze na území Královéhradec­kého kraje.

Zasahujícím hasičům se podařilo dostat požár pod kontrolu v 18:52 hod., kdy byla ohlášena lokalizace. Všechna zbývající ohniska jednotky zlikvidovaly v 19:27 hod. Aby byl na místě dostatek hasebních prostředků, bylo zřízeno jedno čerpací stanoviště, odkud byly cisterny s vodou doplňovány.

Po celou noc bude požářiště pod dohledem, na místě zůstalo celkem osm hasičů z HZS Vrchlabí, JSDH Špindlerův Mlýn i z Polska.

Příčina požáru i výše škody jsou předmětem vyšetřování, upřesnění by mohlo být známo během pondělního dne.

Na místě události zasahovali z Královéhradeckého kraje hasiči se stanice HZS Vrchlabí a JSDH Špindlerův Mlýn a dále pět jednotek požární ochrany z Libereckého kraje a pět cisteren vyslala na pomoc polská strana.

Zásah samotný trval déle než tři hodiny, přičemž teplota na vrcholcích Krkonoš spadla už pod bod mrazu. Poděkování tak patří také pracovníkům Vrbatovy boudy, kteří se postarali o občerstvení a teplé nápoje pro zasahující hasiče.

18. 11. 2018

V ranních a dopoledních hodinách provedli hasiči další průzkum místa požáru. Ohniska dohasili a místo zásahu předali zástupci KRNAP.

Následujících osm hodin bude nad místem držena dohlídka a byly také nařízeny průběžné kontroly požářiště po další dva dny.

19. 11. 2018

Vyšetřovatelé hasičů pracují s verzí, že sobotní požár louky a lesního porostu v Krkonoších zavinila s největší pravděpodobností lidská nedbalost.

Někdo mohl na místě odhodit například nedopalek cigarety a vlivem silného větru, který na hřebenech Krkonoš vanul, se požár velmi rychle rozšířil.

Martina Götzová
tisková mluvčí
HZS Královéhradec­kého kraje
Sdílet