Neděle 14. července 2024, od 07:00 bude sloužit směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Nehoda dvou kamionů uzavřela dálnici z Prahy do Brna u Poddubí, unikala chemická látka

Informaci o nehodě dvou kamionů na dálnici D1 poblíž 26. kilometru ve směru z Prahy do Brna v katastru obce Kaliště v okrese Praha-východ přijalo Krajské operační a informační středisko HZS Středočeského kraje ve středu 21. listopadu 2018 v 9.45 hodin.

K události vyjely profesionální jednotky ze stanic Říčany a Benešov, které po příjezdu na místo zjistily, že po kolizi dvou nákladních vozidel je dálnice ve směru do Brna neprůjezdná a z jednoho z vozidel vytéká na vozovku neznámá chemická látka.

Hasiči vytyčili nebezpečnou zónu a k nehodě povolali kolegy z Chemické laboratoře Kamenice k odběru vzorků a stanovení dalšího postupu likvidace. Zároveň byl o situaci informován zástupce životního prostředí obce s rozšířenou působností Říčany, který se zanedlouho dostavil na místo.

Další zásah pokračoval pouze v dýchací technice. Jak se ukázalo, nešlo o nebezpečnou kyselinu a nasazení speciálních protichemických obleků nebylo nutné. Hasiči pomocí sorpčních hadů zamezili úniku chemikálie mimo těleso dálnice a vyteklou látku zasypali sorbentem.

Poté začali s postupným vyskladňováním přepravovaných chemických látek, aby se dostali k poškozenému plastovému kanystru. Následně byla obě havarovaná vozidla za doprovodu policie přemístěna na odstavné parkoviště odtahové firmy na 40. kilometru u Divišova.

Na závěr jednotky opláchly povrch dálnice a předaly místo pracovníkům údržby dálnice. Nehoda se obešla bez zranění. Kolem poledne policie zrušila odklon z křižovatky Mirošovice po silnici číslo 3 a obnovila provoz v obou jízdních pruzích.

Ladislav Holomčík
HZS Středočeského kraje
Sdílet