Pondělí 28. září 2020, od 07:00 bude sloužit směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.
Banner Partner: Nordex 970x150 Dafo OK

Záchranný tým moravskoslezských hasičů cvičil v sutinách na Slovensku

Téměř čtyři desítky příslušníků Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) a dalších záchranných složek, členů specializovaného záchranného a vyhledávacího týmu USAR (Urban Search And Rescue), absolvovaly tento týden (úterý až čtvrtek 20.-22.11.2018) třídenní nepřetržitý výcvik na Slovensku v okolí města Turany (Žilinský kraj).

Předcházela mu od pondělka teoretická příprava členů vyhledávacího týmu, včetně procedur potřebných pro vyslání týmu do zahraničí.

K dispozici měl tým deset vozidel a především speciální prostředky pro vyhledávací a záchranné práce, mezi jinými elektronické vyhledávací zařízení, např. endoskopickou (štěrbinovou) kameru, echolokátor či inklinometr, což je senzor pro hlídání stability konstrukcí. Hasiči rovněž využívali vyprošťovací zařízení a stabilizační sady a další technické vybavení.

Pod dohledem dvou trenérů z HZS MSK, kteří prošli speciálním výcvikem v zahraničí, se záchranáři zaměřili na vyhledávání a vyprošťování osob ze staticky narušených a zřícených budov, sutin a závalů zeminy. Cvičení bylo koncipováno jako poskytnutí záchranářské humanitární pomoci sousednímu státu, který byl postižen rozsáhlým zemětřesením.

Do výcviku bylo zapojeno pět kynologů se speciálně vycvičenými psy na pátrání po osobách v sutinách – dva ze Záchranného útvaru HZS ČR Hlučín, dva z HZS Libereckého kraje, pátý byl z HZS Pardubického kraje. Společně s nimi jeli na Slovensko i lékař Úrazové nemocnice Brno a statik z HZS Libereckého kraje.


Obdobný výcvik v rámci projektu Evropské unie „Zvyšování akceschopnosti vyhledávacích modulů USAR a WASAR“ absolvoval na Slovensku (Orava) v první polovině listopadu 2018 druhý záchranný tým HZS MSK, zaměřený na záchranu osob z vodní hladiny pomocí člunů – WASAR (Water Search And Rescue).

Projekt EU se zaměřuje na zvyšování odborné úrovně a připravenosti členů vyhledávacích a záchranný odřadů HZS MSK, které jsou určeny pro vyhledávání a záchranu osob ze zřícených budov (USAR odřad) a pro vyhledávání a záchranu osob za pomocí lodí (WASAR odřad).

Oba moduly jsou primárně určeny k operační činnosti na území Moravskoslezského kraje, ale díky své vysoké specializaci jsou nasazovány jak na celém území ČR, tak i v zahraničí do mezinárodních záchranných operací v rámci humanitární pomoci.

Pro zvyšování bezpečnosti v regionu jsou podobná cvičení bezesporu nutná. Čím více specializovaných dovedností si moravskoslezští hasiči osvojí, tím klidněji mohou, jak se říká, naši lidé spát.

Na tento projekt se nám podařilo získat evropské peníze, zčásti jej spolufinancuje stát, peníze jdou i z krajské kasy. Kromě výcviku na vodě a v sutinách čekají naše hasiče i další cvičení, například na zdolávání mimořádných událostí v oblasti chemie nebo na zásahy v silničních a železničních tunelech,

řekl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

Kraj celkově na tyto výcviky přispěje více než dvěma miliony korun.

por. Mgr. Petr Kůdela
tiskový mluvčí
HZS Moravskoslezské­ho kraje
Sdílet
Banner Stimax.cz 970