Pátek 25. září 2020, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.
Banner ZHT OK

V Tišnově proběhlo poslední letošní instrukčně metodické zaměstnání pro dobrovolné hasiče

Hasičský záchranný sbor Jihomoravského kraje připravil pro vytipované jednotky požární ochrany zařazené do plošného pokrytí kraje instrukčně metodické zaměstnání zaměřené na řešení mimořádných událostí, se kterými se jednotky mohou setkat.

Poslední z nich začal 7. prosince 2018 o půl čtvrté odpoledne. Do areálu Zařízení Tišnov se začínají sjíždět jednotky. Nejprve se účastníci přesouvají na učebnu, kde má probíhat zahájení a teoretická příprava. Ve vzduchu je cítit nervozita, protože nikdo neví, co je čeká.

Přesně v 16 hodin všechny vítá vedoucí výcviku. Po úvodní řeči a představení instruktorů přichází pokyn k zahájení teoretické přípravy. Po jejím ukončení jsou jednotky odeslány ke své technice, kde netrpělivě očekávají první příkaz k výjezdu. Kontrolují vozidla a prostředky a dolaďují poslední detaily z pohledu taktiky.

Je to tu! Jednotky dostávají první příkaz a vyjíždí. „Kluci, jedná se o dopravní nehodu jednoho osobního automobilu se zraněním.“ Jednotka přijíždí na místo události a začíná provádět průzkum, zajišťuje místo nehody a poskytuje první pomoc.

Druhá jednotka je vyslána na záchranu osob a zvířat. „Kluci, vezměte si vyšetřovací rukavice, Honzo, ty lékárničku.“ Na místě události se za zamknutými dveřmi nachází osoba, která se pořezala motorovou řetězovou pilou. „Kluci, zabezpečte místo nehody a poskytněte první pomoc pánovi, já volám na operační pro ZZS.“

Třetí jednotka se dívá, jak předchozí dvě jednotky vyjely, a najednou i oni dostávají příkaz k výjezdu. Velitel jednotky se začte. „Jedeme na pád osoby ze střechy, víc o události nevím.“ Členové se vybavují prostředky dle instrukcí velitele.

Jednotka dojíždí na místo a zasahující si uvědomují, že s osobou musí manipulovat opatrně, aby nedošlo k poranění páteře. Ošetří ji, ale poté zjistí, že ji musí transportovat k příjezdové komunikaci.

Čtvrtá jednotka stále čeká a i pro ni přichází instruktor, který rozdává příkazy k výjezdu. „Hoši, jedeme na monitoring objektu, má tam prý něco pípat.“ Jednotka provádí průzkum a zjišťuje, že v objektu jsou osoby, kterým je špatně. Jedna osoba leží na zemi a nedýchá. Členové jednotky okamžitě zahajují nepřímou srdeční masáž.

Na shromaždišti už zbyly pouze dvě jednotky. Vidí instruktora, který má v ruce hned dva příkazy k výjezdu. Volá si k sobě oba velitele. „Pánové, jedete na společný zásah, vzpomeňte na svoje mládí a zahrajte si hru kámen, nůžky, papír, teď.“

Velitelé poslechnou instrukce a provedou. „Super, vyhrál jsi, jsi velitel zásahu.“ Oba velitelé sedají do vozidel a zároveň si čtou příkaz „požár nízké budovy“.

Průzkumná skupina vyprošťuje z prostoru požáru osobu, která je popálená. Velitel na místo povolává ZZS a hlásí postupně lokalizaci a pak likvidaci. Všichni se začínají chystat k odjezdu, v tu chvíli ale sděluje instruktor informaci, že jsou vysláni na další událost – vyhledávání osob v budově, která hrozí zřícením.

Členové jednotky provádí průzkum v budově a snaží se najít osoby a šetrně je transportovat před budovu. „Super, stihli jsme to, našli jsme všechny osoby před destrukcí budovy,“ oddechl si velitel zásahu. Následně se jednotky vrací zpět na shromaždiště a jednotlivé scénáře se prohazují.

Je něco kolem půlnoci, všechny jednotky jsou na shromaždišti a čekají, co bude dál. V ten moment přichází vedoucí výcviku a všichni instruktoři a velí nástup. „Všem účastníkům děkujeme za odbornou přípravu a jsme rádi, že jste se jí zúčastnili. Teď nám prosím řekněte Vaše poznatky – jaký byl výcvik, co se Vám líbilo a co ne?“ Na závěr velitel výcviku všem děkuje a přeje jim šťastnou cestu zpět na základny.

Jménem Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje děkujeme všem jednotkám za jejich přístup k odborné přípravě a výcviku. Jsme velmi rádi, že můžeme pomáhat jednotkám při zvyšování akceschopnosti jednotek, a těšíme se na další spolupráci.

por. Pavel Podloučka, DiS. a por. Bc. Vlastimil Svoboda
HZS Jihomoravského kra­je
Sdílet
Banner Dobráci sk