Neděle 27. září 2020, slouží směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.
Banner MIBAG_2012 OK

V Hradci Králové unikal oxid uhelnatý, obyvatele domu upozornil hlásič

Tichý zabiják, tak se přezdívá oxidu uhelnatému (CO) kvůli tomu, že není ani vidět ani cítit, ale je silně toxický. Štěstí měli obyvatelé domu v Úprkově ulici v Hradci Králové, kde tato velmi nebezpečná látka unikala z porouchaného ko­tle.

Majitele upozornil na oxid uhelnatý hlásič. Ten vždy spustí alarm při zaznamenání hodnot, které ještě nejsou zdraví škodlivé, ale už jsou přístrojem měřitelné. Na místo zásahu vyjela profesionální jednotka požární ochrany z hradecké centrální stanice. Hasiči po svém příjezdu skutečně naměřili zvýšenou koncentraci CO uvnitř objektu.

V tu chvíli se v domě nacházely dvě osoby, obě byly naštěstí v pořádku a jejich ošetření nebylo nutné. Hasiči zde tak vůbec poprvé využili nový přístroj CO oxymetr, který dostali od Správy státních hmotných rezerv ČR. Díky němu jsou schopni změřit neinvazivní metodou hladinu oxidu uhelnatého v krvi u osob, které se nacházely v prostoru s výskytem oxidu uhelnatého nebo zplodin hoření.

Jednotka následně prostory domu odvětrala a vypnula kotel, který byl zdrojem úniku. Opakované měření už zvýšené hodnoty oxidu uhelnatého v ovzduší neprokázalo.

por. Mgr. Martina Götzová
tisková mluvčí
HZS Královéhradec­kého kraje
Sdílet
Banner scott OK