Pondělí 28. září 2020, od 07:00 bude sloužit směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.
Banner Partner & VIP: Pavliš a Hartmann 970x150 Čerpadla

Neznámý zápach v Černé Hoře

Dne 5.10.2009 byla povolána výjezdová skupina ŠS Tišnov k identifikaci neznámého zápachu šířícího se z kanalizace v ulici nazvané Na Ulici v Černé Hoře, okres Blansko.

Dne 5.10.2009 byla povolána výjezdová skupina ŠS Tišnov k identifikaci neznámého zápachu šířícího se z kanalizace v ulici nazvané Na Ulici v Černé Hoře, okres Blansko. 


Činnost na místě zásahu :

Na vyžádání velitele zásahu (VZ) se na místo události dostavili pracovníci výjezdové skupiny ŠS Tišnov (čas ohlášení výjezdové skupině ŠS Tišnov 15:24, čas výjezdu zásahového vozidla 15:51, čas příjezdu 16:08). Po příjezdu na místo byl skupině sdělen požadavek na identifikaci a nalezení zdroje zápachu, který byl cítit v ovzduší.

Další činnost chemické laboratoře :

Odebrané vzorky byly odvezeny do laboratoře a podrobeny analýze na plynovém chromatografu s hmotnostně spektrometrickým detektorem (GC/MS).

Závěr :

Původem zápachu v kanalizaci byl vodný roztok organických látek, obsahujících zvýšený obsah sirných sloučenin (1,2,4-Trithiolane, 3,5-dimethyl a diethyldisulfid). Diethyldisulfid je látka, která se vyznačuje zápachem po cibuli a lidská vnímavost k ní je velmi vysoká.

Při biologickém rozkladu těchto látek mohou vznikat velmi intenzivně páchnoucí nízkomolekulární látky, které u citlivých jedinců mohou vyvolat zdravotní reakce (nevolnost). Vzhledem k velmi nízkým koncentracím plynu v kanalizaci (do 5ppm) se jednalo hlavně o dráždivý účinek a nemohlo tak být ohroženo zdraví obyvatel ani zasahujících hasičů.

Info: HZS Jihomoravského kraje

-wap-

Sdílet
Banner VIP: Vochoc 970x150 OK