Úterý 9. srpna 2022, od 07:00 bude sloužit směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Svíčka stržená z ubrusu kočkou připravila seniora o domov, v obci Milý zasahovalo sedm hasičských jednotek

V úterý 25. prosince v 18.05 hodin byl na linku tísňového volání HZS Středočeského kraje ohlášen požár rodinného domku v obci Milý na Rakovnicku.

Operační středisko vyhlásilo poplach profesionálním hasičům ze stanice HZS Slaný a jednotkách sboru dobrovolných hasičů obcí Srbeč, Mšec, Třtice, Řevničov, Plchov a Milý a událost přešla do druhého poplachového stupně. K požáru se sjelo celkem devět cisteren a jedna plošina. Při příjezdu prvních sil na místo byl přízemní dům se sedlovou už prakticky celý v plamenech.

Hasiči v dýchací technice nasadili na likvidaci požáru tři C proudy z vnější strany domu a po odpojení elektrického proudu pracovníky rozvodných závodů přidali ještě jeden z automobilové plošiny.

Senior, který žil v domě, už byl mimo objekt, ale musel být ošetřen přivolanou posádkou zdravotnické záchranné služby, protože se nadýchal zplodin hoření. Pak byl odvezen k dalšímu vyšetření do nemocnice.

Pro zajištění dostatečného množství hasební vody zřídily dobrovolné jednotky v nedaleké obci Srbeč čerpací stanoviště a dovážely vodu kyvadlově. V 18.44 hodin přijal operační důstojník od velitele zásahu hlášení o lokalizaci požáru.

Další dohašování bylo poměrně složité, protože na domě se postupně propadla střecha i strop nad přízemím. Hasiči museli postupovat velice opatrně, aby se při zásahu ve tmě některý z nich nezranil. Kvůli výměně dýchací techniky byl z kladenské stanice do obce Milý vyslán protiplynový automobil.

Před třiadvacátou hodinou začal velitel zásahu s redukcí jednotek a nechal snížit stupeň požárního poplachu na základní. Před půlnocí pak byly hasební práce ukončeny a většina jednotek se začala po sbalení materiálu vracet na základny.

Na dohlídku do rána zůstaly na místě dobrovolné sbory Milý a Srbeč. Pokud bude při kontrole v osm hodin vše v pořádku, bude událost likvidována.

Pro majitele, který by měl být ve středu propuštěn z nemocnice, zajišťuje starosta obce náhradní ubytování, protože dům bude muset být zřejmě stržen. Vyšetřovatel odhadl přímé škody na jeden milion korun. Jak mu senior ještě před odvozem do nemocnice řekl, požár vznikl nešťastnou náhodou, když kočka strhla ze stolu ubrus s hořící svíčkou přímo na záclony, které byly v mžiku v plamenech. Starého pána vyvedla z hořícího domu sousedka, která také zavolala hasiče.

Po celou dobu zásahu zálohovala slánskou stanici jednotka SDH obce Zlonice na své zbrojnici

Ing. Ladislav Holomčík
HZS Středočeského kraje
Sdílet