Úterý 29. září 2020, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.
Banner MEVA OK

Záchranáři společně apelují na řidiče ve městech

V pátek 9.10.2009 zahájili společně zástupci Policie ČR Zlín, Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje a Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje kampaň na informování řidičů o správném a ohleduplném parkování. Profesionální i dobrovolní hasiči v celém Zlínském kraji se prakticky denně setkávají při svých výjezdech s neohleduplností majitelů aut, kteří své vozy parkují na nevhodných místech. Svou nezodpovědností způsobují kolizní situace a znemožňují průjezd i dalším záchranářům na místo pomoci.

V pátek 9.10.2009 zahájili společně zástupci Policie ČR Zlín, Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje a Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje kampaň na informování řidičů o správném a ohleduplném parkování.

Profesionální i dobrovolní hasiči v celém Zlínském kraji se prakticky denně setkávají při svých výjezdech s neohleduplností majitelů aut, kteří své vozy parkují na nevhodných místech. Svou nezodpovědností způsobují kolizní situace a znemožňují průjezd i dalším záchranářům na místo pomoci.

Tento problém se netýká jen tradičních velkých městských sídlišť, ale také menších komplexů obytných budov, staré domovní zástavby a ve Zlíně také typické baťovské zástavby.

V úzkých uličkách je pro řidiče velkých speciálů těžké projet. Jedno špatně zaparkované auto může zastavit celou kolonu vozů záchranářů, kteří tak musí na místo pěšky. V případě hasičů i zdravotníků to znamená přenést desítky kilogramů techniky v rukách. Čas pomoci se tak prodlužuje a lidé čekající na záchranu jsou více v ohrožení.

Nepříjemnou statistikou jsou zjištěné případy, kdy právě v situaci nemožnosti dojezdu potřebné techniky na místo zásahu evidujeme nejvíce vážných zranění a tragédií. Toto je jasný důkaz závažnosti apelu, který teď od záchranářů zaznívá.

Policie ČR Zlín přispěla do této problematiky projektem informačních letáků, které budou rozdávány řidičům v problematických místech. Kampaň „NECHEJTE NÁS PROJET – O ŽIVOTĚ ROZHODUJÍ MINUTY!" je jasnou výzvou řidičům.

HZS Zlínského kraje se letos zapojil do informační kampaně svým letákem, který byl vytištěn jako příloha do měsíčníku města Zlín. Za podpory Magistrátu města Zlín byli informace distribuovány do každé domácnosti krajského města.

Věříme, že neohleduplní řidiči pochopí naše problémy a včas si uvědomí, že jednou mohou pomoc záchranářů potřebovat sami.

Je na místě poděkovat také zástupcům médií, kteří tuto kampaň i celou problematiku rozšířili mezi veřejnost, podpořili informovanost a snaží se ovlivnit myšlení občanů pro potřebnou věc.

přehled několika vybraných případů s nemožností průjezdu hasičských vozů:

16.3.2008 – Zlín, Jižní Svahy – požár bytu
13.12.2007 – Zlín, Letná – požár rodinného domu
21.1.2006 – Zlín, Jižní Svahy – požár bytu
20.4.2005 – Zlín, Jižní Svahy – požár bytumjr. Ivo Mitáček, Mgr. Bc.
tiskový mluvčí
HZS Zlínského kraje-swo-

Sdílet
Banner Fireport 970