Úterý 2. června 2020, slouží směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.
Banner Kobit THZ 970*150 OK

Ve Štarnově hoří zemědělský objekt plný slámy, zasahuje devět jednotek

V pátek 4. ledna 2019 byl v 17:51 hodin oznámen na operační středisko HZS Olomouckého kraje požár objektu plného slámy v obci Štarnov na Šternbersku.

Na místo vyjeli profesionální hasiči z Olomouce, Šternberka, Uničova a dobrovolní hasiči ze Štarnova, Bělkovic – Lašťan, Bohuňovic, Dolan, Liboše a Olomouce. Hasiči po příjezdu zjistili, že požárem je zasažena balíkovaná sláma uskladněná v obezděné hale a částečně v zastřešeném přístřešku o rozměrech asi 40 × 20 metrů.

Hasičům se rychlým zásahem podařilo druhou polovinu haly před požárem uchránit. S plameny hasiči bojují několika proudy vody, na místě jim pomáhá těžká technika, která slámu vyváží na volné prostranství, kde se rozebírá a dohašuje.

Vzhledem k tomu, že půjde o zásah s delším časovým horizontem, přijel na místo týlový kontejner. Na místě události je také řídící důstojník HZS Olomouckého kraje, vyšetřovatel hasičů, informován byl starosta obce a zástupci majitele.

Při požáru zatím nebyl nikdo zraněn, prvotní odhady hovoří o škodě okolo jednoho milionu korun, příčina vzniku požáru zůstává v šetření.

5. 1. 2019

Také celou sobotu jsou na místě jednotky hasičů, aktuálně (stav k 13:40 hodině) je na místě osm jednotek hasičů – 4 profesionální a 4 dobrovolné jednotky hasičů. Stále pokračuje vyvážení hořící a doutnající slámy na volné prostranství, kde ji hasiči dohašují.

Velitel zásahu si na místo vyžádal statika, aby rozhodl o statice budovy. Po jeho rozhodnutí hasiči přizpůsobili zásah tak, aby vstupovali do objektu maximálně do hloubky 8 metrů.

K vyvážení slámy používají tři nakladače, které mají hydraulické ruky. Hasiči se budou snažit co nejvíce slámy vyskladnit a zbytek, který v objektu zůstane, dohasí uvnitř.

Příčina vzniku požáru zůstává stále v šetření, stejně tak i výše škody, která už byla včera stanovena okolo jednoho milionu korun.

Při požáru se lehce zranili dva zasahující hasiči. Podle předběžných odhadů velitele zásahu, pokud hasiči požářiště dnes uhasí, do rána ho bude hlídat jednotka dobrovolných hasičů.

6. 1. 2019

Celou neděli 6. ledna 2019 na místě požáru zůstávaly čtyři jednotky hasičů, které pod dohledem nechávaly vyhořet slámu jak v zemědělském objektu, tak také na volném prostravství.

V pondělí 7. ledna 2019 se na požářišti ve Štarnově vystřídaly poslední jednotky hasičů, které kolem 9. hodiny ráno ukončily dohlídku nad místem požáru a předaly ho majiteli.

Tím pro hasiče skončila 63 hodinová likvidace rozsáhlého požáru zemědělského objektu plného slámy, u které se postupně vystřídaly 4 profesionální a 10 dobrovolných jednotek hasičů.

Do boje s plameny se zapojila téměř stovka hasičů. Příčina vzniku požáru zůstává stále v šetření, upřesňována bude i výše škody.

Bc. Ing. Vladimíra Hacsiková
tisková mluvčí
HZS Olomouckého kraje
Sdílet
Banner Stablecam 970