Neděle 29. listopadu 2020, slouží směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Výbuch a následný požár rodinného domu ve Svobodě nad Úpou

V úterý 13. října pět minut před čtvrtou hodinou ranní je naší jednotce vyhlášen poplach Operačním střediskem Hasičského záchranného sboru našeho kraje pomocí dálkového ovládání sirény. Je nahlášen požár rodinného domu po výbuchu plynu ve Svobodě nad Úpou na Sluneční stráni, požár odříznul únikovou cestu z budovy osobám uvnitř.

V úterý 13. října pět minut před čtvrtou hodinou ranní je naší jednotce vyhlášen poplach Operačním střediskem Hasičského záchranného sboru našeho kraje pomocí dálkového ovládání sirény. Je nahlášen požár rodinného domu po výbuchu plynu ve Svobodě nad Úpou na Sluneční stráni, požár odříznul únikovou cestu z budovy osobám uvnitř.

K dramaticky nahlášené události vyjíždí naše cisterna za pět minut následována dopravním automobilem. Na místo dojíždí naše naše jednotka jako první. Průzkumem je zjištěn viditelný požár v zadní části II. nadzemního podlaží rodinného domku , z ostatních oken budovy vychází hustý dým. Na místě je majitel, který nás uklidňuje zprávou o tom, že se mu spolu s dcerou podařilo poškozený dům opustit před naším příjezdem. Jednotka provádí tvorbu a nasazení vysokotlakého proudu z naší cisterny k místu požáru ze zadní strany objektu.

Lokalizační práce v místě nasazení jsou velmi nebezpečné. Na této straně je totiž zjištěna částečná destrukce právě zadní stěny budovy po výbuchu propan- butanu, který následně požár způsobil. Poškozený roh budovy v místě zásahu je provizorně podepřen trámy. Práce zajišťují naši kolegové ze Svobody n.Ú a z jednotky HZS kraje, kteří se dostavili na místo události. Jednotkou HZS je nasazen druhý vysokotlaký proud a z prostoru požářiště jsou po ochlazení vytaženy dvě propan-butanové lahve. Únik plynu z jedné z nich způsobil prvotní výbuch z následným požárem. Ten je již nyní lokalizován.

Po dílčím vypnutí je provedeno vyjmutí hlavních nožových pojistek domu pro zajištění vypnutého stavu. Na balkon z přední strany budovy je naší jednotkou přes nastavovací žebřík nasazen přetlakový ventilátor. Ten pomáhá přes balkonové dveře celý objekt odvětrat od kouře a umožňuje při zlepšené viditelnosti provést průzkum celého patra a podlaží nad ním. Průzkum a otevření zbývajících okenních otvorů pro umožnění odvětrání zajišťuje opět místní a trutnovská jednotka. Likvidační práce se následně soustřeďují jen na prostor zasažený požárem.

Z požářiště je materiál vynášen na zahradu a dohašován jedním C proudem nasazeným opět z naš í cisterny. Tím je zajištěna likvidace požáru a následný návrat na základnu. Na místě zajišťuje dohlídku požářiště pouze místní jednotka. O dalším postupu následných prací pak musí rozhodnout statik. U této události došlo k prvnímu zásahovému použití naší nové dýchací techniky. Hasičům zasahujícím u VT proudu přímo v požářišti se v porovnání s předchozím stavem pracovalo v takto nebezpečném prostředí přímo luxusně.
Víšek Jan
velitel družstva
SDH Horní Maršov-swo-

Sdílet