Úterý 20. srpna 2019, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.
Banner MIBAG_2012 OK

Brněnský hasič převzal ocenění Gentleman silnic, ve volnu zachránil zraněného motorkáře

Na brněnské stanici v Líšni si ve čtvrtek 24. ledna 2019 převzal ocenění nstržm. Jiří Oharek. V červenci uplynulého roku pomohl ve svém volnu vážně zraněnému motorkáři. Za záchranu života mu Česká pojišťovna ve spolupráci s Policií ČR udělila 156. titul Gentleman silnic.

Jiří Oharek byl v době nehody mimo službu. Souhrou náhod se však ocitl ve správnou chvíli na správném místě a poskytl první pomoc těžce zraněnému motorkáři, který se srazil s dodávkou. Nehoda se stala v Brně na ulici Bauerova.

Jiří Oharek včas rozpoznal závažnost masivního krvácení ze stehna zraněného mladíka. Poskytl zraněnému první pomoc a porušenou tepnu zamáčknul rukou přímo v ráně a tím zamezil vykrvácení. Takto vydržel do příjezdu záchranné služby a svým počínáním zachránil zraněného motorkáře.

Jiří Oharek patří k velmi zkušeným hasičům našeho sboru. Letos je ve službě již třicátým rokem. Jeho zkušenosti se odráží i v civilním životě. Jak sám poznamenal: „Toto byla už moje třetí nehoda, u které jsem ve svém volnu pomáhal. Nikdy jsem však žádné podobné ocenění nezískal a velmi si toho vážím.“

Projekt Gentleman silnic si klade za cíl zveřejňovat a oceňovat příběhy, které budou inspirovat řidiče k tomu, aby si navzájem pomáhali v případě, že se stanou svědky dopravní nehody.

„Tentokrát měl zraněný štěstí v neštěstí, protože kolem nehody projížděl profesionál. Ráda bych ale zdůraznila, že při nehodách je skutečně důležité, aby řidiči nebyli lhostejní a zastavili. Zavolat záchranku a poskytnout první pomoc je přece povinností každého z nás,“ říká Ivana Buriánková, vedoucí projektu Gentleman silnic.

Ocenění uděluje Česká pojišťovna ve spolupráci s Policií ČR již 16. rokem.

por. Mgr. Jaroslav Mikoška
tiskový mluvčí
HZS Jihomoravského kra­je
Sdílet
Banner MEVA OK