Středa 23. září 2020, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.
Banner VIP: Lenzing 970x150 OK

Z dálnice D5 vyjel kamion a skončil na boku v říčce Litavka, hasiči přečerpávali naftu

V pátek 8. února 2019 krátce před třináctou hodinou byla na operační středisko středočeských hasičů nahlášena nehoda nákladního automobilu na plzeňské dálnici D5 za 26. kilometrem ve směru do Prahy.

K události vyjely profesionální jednotky ze stanic Hořovice a Beroun. Na místo byla také včetně policie povolána zdravotnická záchranná služba, protože už první nahlášení hovořilo o tom, že kamion je mimo dálnici, a nebyla tak přesná informace o zraněných osobách.

Po příjezdu na místo bylo potvrzeno, že jde o vozidlo, které prorazilo svodidla a skončilo na boku v říčce Litavka. Velitel zásahu si k nehodě povolal ropný kontejner, protože z proražené nádrže vozidla unikaly pohonné hmoty do potoka a bylo nutné zbylou naftu přečerpat do barelů.

Zároveň byla přivolána i jednotku sboru dobrovolných hasičů obce Králův Dvůr, protože bylo nutné dále po proudu postavit nornou stěnu, aby uniklé provozní kapaliny nezpůsobily větší škodu. O události byl informován zástupce životního prostředí a současně i vedení Povodí Vltavy.

Řidiči pomohli z vozidla zaměstnanci Střediska správy a údržby dálnic, kteří na místě pracovali, takže byl před příjezdem jednotky mimo kamion. Po prvotním ošetření zdravotnickou záchrannou službou byl pak převezen do nemocnice.

Z nákladního automobilu bylo přečerpáno asi 700 litrů nafty, kterou hasiči předali specializované vyprošťovací firmě. Ta komunikovala s majitelem vozidla a následně zajistila i vytažení kamionu z koryta Litavky.

O likvidaci uniklých provozních náplní se postará firma Dekonta, kterou na místo povolali zástupci životního prostředí.

Dálnice byla po celou dobu průjezdná jedním jízdním pruhem, přesto se tvořily dlouhé kolony. Před čtvrtou hodinou odpoledne zahájila Dekonta sanaci potoka. Asi o hodinu později se všechny jednotky vrátily na své základny.

HZS Středočeského kraje
Sdílet
Banner hts jirny vole ne žádný slabý 970 OK