Úterý 24. listopadu 2020, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Nedbalost se nevyplácí

Dne 29. 10. 2009 v 18:39 hod. byli hasiči informováni o požáru ve sklepě rodinného domu v Bílavsku. Na místo vyjela jednotka profesionálních hasičů z Bystřice pod Hostýnem s jedním zásahovým vozem, kterou posílila jednotka dobrovolných hasičů z Bystřice pod Hostýnem s další cisternou.

Dne 29. 10. 2009 v 18:39 hod. byli hasiči informováni o požáru ve sklepě rodinného domu v Bílavsku.

Na místo vyjela jednotka profesionálních hasičů z Bystřice pod Hostýnem s jedním zásahovým vozem, kterou posílila jednotka dobrovolných hasičů z Bystřice pod Hostýnem s další cisternou. Později z Kroměříže vyjel další vůz s dýchací technikou pro zasahující hasiče. Po příjezdu na místo bylo zjištěno, že došlo k požáru uskladněného topiva ve sklepě rodinného domu.

Majitelka přišla v podvečer domů a ucítila kouř. Procházela dům, až vešla do sklepa a kotelny. Okamžitě se na ni vyvalil hustý kouř a vyhnal ji z domu. Na pomoc si zavolala svého syna, ale snaha o hašení zahradní hadicí nebyla účinná. Kouř jim znemožňoval dostat se k ohnisku požáru a na místo museli vyjet hasiči.

První jednotka hasičů dorazila na místo už za čtyři minuty od výjezdu. Hasiči v dýchacích přístrojích pronikli do zakouřeného sklepa, kde se jim podařilo požár topiva rychle lokalizovat. Pomocí přetlakové ventilace byl sklep postupně odvětráván. Po uhašení požáru museli hasiči ohořelé dřevo vynášet ven a dále dohašovat. Při požáru a zásahu nebyl nikdo zraněn.

Celková likvidace požáru zabrala hasičům více než dvě hodiny. Prodloužený zásah v zakouřeném prostředí si vyžádal větší spotřebu vzduchu, a proto si nechal velitel zásahu poslat z Kroměříže další dýchací techniku pro hasiče.

Po příjezdu vyšetřovatele hasičů z Kroměříže bylo místo požáru ohledáno. Příčinou vzniku požáru byla jednoznačně nedbalost majitelů, kteří nechali hořlavé materiály v těsné blízkosti kotle na tuhá paliva. Požár zničil část topiva a způsobil škodu za 15.000 Kč. Zásahem hasičů se podařilo uchránit další majetek v domě asi za 1 mil. Kč. Nedbalost byla na místě vyřešena v blokovém řízení.

mjr. Ivo Mitáček, Mgr. Bc.
tiskový mluvčí HZS Zlínského kraje 

-kow-

Sdílet