Pátek 19. dubna 2024, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Republikový přebor hasičů ve florbalu v Ostravě vyhráli domácí

Tým Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) se stal vítězem Přeboru HZS ČR ve florbalu, kterého se v pátek 13. 11. 2009 zúčastnilo v Ostravě deset kvalitních týmů z celé republiky.

Ve večerním finále HZS MSK porazil v hale TJ Mittal Ostrava hasiče z Vysočiny 5:1, v boji o bronz uspěl Královéhradecký kraj, který porazil HZS Olomouckého kraje těsně 3:2. Hasiči z Královéhradeckého kraje jako jediní dokázali porazit zlatý HZS MSK v základní skupině 4:0.

Nejlepším střelcem prestižního turnaje byl vyhlášen Michal Gurný z HZS MSK, který také získal prvenství v kanadském bodování. Také nejlepší brankář – Jiří Hrček – byl z domácího moravskoslezské­ho týmu.

Za poslední dva týdny je to již třetí republikový úspěch profesionálních hasičů ze severní Moravy a Slezska. Ti nejprve na konci října zvítězili ve Vysokém Mýtu na Přeboru HZS ČR ve futsalu a minulý týden v Nymburku na Mistrovství HZS ČR ve volejbalu.

Přestože hlavní náplní činnosti hasičů je samozřejmě záchrana osob a jejich majetku, fyzická kondice je důležitou složkou úspěchu při jejich náročných zásazích. Sport pomáhá tuto složku výrazně zlepšovat, stejně jako psychickou zdatnost.

Do florbalového turnaje v Ostravě se zapojilo deset týmů profesionálních hasičů. Nejprve se utkali systémem každý s každým ve dvou základních skupinách po pěti týmech – v hale TJ Mittal Ostrava ve Varenské ulici v centru Ostravy a v hale SOU Dopravní v Moravské ulici v Ostravě-Hrabůvce, následné vyřazovací boje podle pavouka (1.-4., 2.-3. ze skupin, …) byly na programu v hale TJ Mittal Ostrava.

Hrálo 5+1 hráčů, na zápasy dohlíželi zkušení rozhodčí. Organizátorem akce byl Hasičský záchranný sbor Moravskoslezské­ho kraje.

Rozlosování hasičských týmů do skupin: skupina A (TJ Mittal) – Vzdělávací zařízení HZS ČR Frýdek-Místek, HZS MSK, kraj Vysočina, Jihomoravský kraj, Královéhradecký kraj, skupina B (SOU Dopravní) – Plzeňský kraj, Liberecký kraj, Ústecký kraj, Olomoucký kraj, HZS MSK II (byl vytvořen jako náhrada za tým, který na poslední chvíli odřekl účast na turnaji, ve skupině B skončil 4. a pak prohrál ve čtvrtfinále 3:0 s později zlatým HZS MSK /I/, prvním ze skupiny A).

Do vyřazovacích bojů postoupily první čtyři týmy z každé skupiny. Zápasy v základních skupinách se hrály 2 × 12 minut hrubého času, zápasy čtvrtfinále 2 × 15 minut hrubého času, zápasy semifinále a zápas o 3. místo 2 × 20 minut, finálový zápas 3 × 15 minut. Mezi poločasy (resp. třetinami u finále) byla minutová pauza.