Neděle 31. května 2020, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.
Banner hasičskávyzbrojna 970 OK

Tým hasičů WASAR cvičně zachránil stovku osob z polských jezer a řek, příslušníci cvičili i tažení porouchaných člunů

Bezmála stovku osob zachránil během dvoudenního nepřetržitého česko-polského cvičení na vodních plochách nedaleko polského města Jastrzebie Zdroj (Slezské vojvodství) tým 36 příslušníků Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK), členů specializovaného záchranného a vyhledávacího týmu WASAR (Water Search And Rescue). Tým se ve čtvrtek 18. 4. 2019 odpoledne vrátil do Ostravy.

Čeští hasiči (doplnění o lékaře brněnské Úrazové nemocnice) měli k dispozici deset nafukovacích a hliníkových člunů a další vybrané speciální prostředky pro vyhledávací a záchranné práce na vodní hladině.

Vedle vyhledávání a záchrany osob na klidné a divoké vodě trénovali například evakuaci ohrožených osob či tažení porouchaných člunů. Do intenzivního výcviku se zapojili vodní záchranáři polských profesionálních hasičů (PSP), psovodi se speciálně cvičenými psy a také polská armáda.

Obdobný výcvik v rámci projektu Evropské unie „Zvyšování akceschopnosti vyhledávacích modulů USAR a WASAR“ absolvuje v Polsku za týden (24.-27. 4. 2019) ve stejném regionu také další záchranný tým HZS MSK, zaměřený na záchranu osob ze zřícených budov a sutin, například po zemětřesení – USAR (Urban Search And Rescue). Ten bude mít k dispozici mj. bývalý hornický areál.

Oba moduly jsou primárně určeny k operační činnosti na území Moravskoslezského kraje, ale díky své vysoké specializaci jsou nasazovány jak na celém území ČR, tak i v zahraničí do mezinárodních záchranných operací v rámci humanitární pomoci.

Pro zvyšování bezpečnosti v regionu jsou podobná cvičení bezesporu nutná. Čím více specializovaných dovedností si moravskoslezští hasiči osvojí, tím klidněji mohou, jak se říká, naši lidé spát. Na tento projekt se nám podařilo získat evropské peníze, zčásti jej spolufinancuje stát, peníze jdou i z krajské kasy.

Kromě výcviku na vodě a v sutinách čekají naše hasiče i další cvičení, například na zdolávání mimořádných událostí v oblasti chemie nebo na zásahy v silničních a železničních tunelech,

řekl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák a doplnil, že kraj celkově na tyto výcviky přispěje více než dvěma miliony korun.

Foto: Michal Piątek
por. Mgr. Petr Kůdela
tiskový mluvčí
HZS Moravskoslezské­ho kraje
Sdílet
Banner WAWRZASZEK ISS Leader OK