Úterý 26. května 2020, od 07:00 bude sloužit směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.
Banner Hagemann OK

Hasiči školili starosty z celého Moravskoslezského kraje, prošli pět stanovišť

Téměř osm desítek zkušených starostů měst a obcí Moravskoslezského kraje prošlo v úterý 14. 5. 2019 ve dvou půldenních etapách seminářem „Společně k bezpečí“, zaměřeným na přípravu na mimořádné události, krizové situace a jejich řešení.

Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje (HZS MSK) si je pozval do svého Integrovaného výjezdového centra (IVC) Ostrava-Jih, kde starostové absolvovali zajímavou výuku na pěti stanovištích, mj. i v evakuačním sta­nu.

Kurzem prošli moravskoslezští starostové a starostky, kteří jsou již ve svém druhém volebním období, s výjimkou ostravských, který měli takový praktický seminář nedávno. Zájem dlouhodobě projevují zhruba dvě třetiny všech hasiči oslovených starostů a starostek.

V učebně se po přivítání dozvěděli od hasičů důležité informace o Krajském operačním a informačním středisku (KOPIS) hasičů, které je součástí Integrovaného bezpečnostního centra (IBC) Moravskoslezského kraje se sídlem v Ostravě, o fungování tísňových linek i o praktickém využití nejrůznějších krizových plánů pro řešení mimořádných událostí ve spolupráci se složkami IZS (integrovaného záchranného systému), které mají své operátory společně v IBC v jednom velkém sále.

V tělocvičně hasičské stanice Ostrava-Jih získali volení zástupci občanů informace o humanitární pomoci a na druhém stanovišti o nouzovém přežití, v garáži mezi hasičskými vozidly zase hasiči hovořili o protipovodňových opatřeních a také o varování a informování obyvatelstva v případě mimořádných událostí, například pomocí sirén, včetně těch mobilních, umisťovaných na vozidla hasičů a dalších složek IZS.

Na dvoře IVC Ostrava-Jih si starostky a starostové prakticky vyzkoušeli evakuaci a skončili ve velkém evakuačním stanu.

Volení zástupci svých měst a obcí na závěr vyplnili znalostní kvíz, nejlepší z nich z dopolední a odpolední části vyhrál hlásič požáru. Účastníci semináře obdrželi „Osvědčení o účasti na semináři Společně k bezpečí“.

HZS MSK nezapomněl ani na několik desítek starostů, kteří slouží lidem první volební období. Ti absolvují ve čtvrtek a pátek 16. a 17. 5. 2019 vstupní seminář se stejným názvem „Společně k bezpečí“, tentokrát v prostorách Fakulty bezpečnostního inženýrství (FBI) VŠB-TU Ostrava.

por. Mgr. Petr Kůdela
tiskový mluvčí
HZS Moravskoslezské­ho kraje
Sdílet
Banner WAWRZASZEK ISS Leader OK