Úterý 26. května 2020, od 07:00 bude sloužit směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.
Banner Hagemann OK

Mezi Erlebachovou a Špindlerovou boudou cvičily složky IZS zásah u dopravní nehody autobusu

Naštěstí jen cvičně zasahovaly 16. května 2019 složky IZS u vážné dopravní nehody autobusu s turisty na horské silnici v Krkonoších mezi Erlebachovou a Špindlerovou boudou.

Tísňové linky složek IZS přijímají postupně několik hlášení o tom, že na horské silnici vedoucí na Špindlerovu boudu, asi 500 metrů nad Erlebachovou boudou, havaroval autobus plný lidí. Vozidlo skončilo po nehodě převrácené na bok.

Cestovala v něm čtyřicítka osob a na místě se nyní nachází větší počet zraněných. Jeden člověk se dokonce vlivem šoku dostal mimo autobus do obtížně přístupného terénu. S ohledem na vážnost této mimořádné události je bezprostředně vyhlášen II. stupeň poplachu podle poplachového plánu pro dané území.

Takový byl scénář taktického cvičení složek IZS Královéhradeckého kraje, které se odehrálo ve čtvrtek 16. května 2019.

Jako první se na místo hrůzně vypadající dopravní nehody dostaví ze Špindlerova Mlýna horská služba a místní dobrovolná jednotka požární ochrany, postupně dojíždí i další povolané síly a prostředky. Místo události je velitelem zásahu rozděleno na několik úseků podle povahy předpokládaných záchranných prací.

Členové jednotek požární ochrany se zapojují do třídění pacientů metodou START a poskytují předlékařskou pomoc. Zároveň zajišťují místo události, stabilizují havarovaný dopravní prostředek a provádí vyproštění osob. S průzkumem místa události pomáhá ze vzduchu také vrtulník letecké záchranné služby.

Pilot vrtulníku pak objevuje v těžko přístupném terénu zraněného člověka, který je následně zachráněn a v podvěsu transportován na stanoviště přednemocniční neodkladné péče. Cvičení bylo ukončeno ve chvíli, kdy si místo zásahu převzala policie a všechny zraněné osoby byly transportovány do zdravotnických zařízení.

Cílem cvičení bylo mimo jiné prověření činnosti operačních středisek složek IZS v operačním řízení, vyrozumění složek a dotčených orgánů, činnost a koordinace složek IZS při mimořádné události tohoto druhu, komunikace na místě zásahu, záchrana osob v obtížně přístupném terénu s možností využití LZS s podvěsem nebo třídění zraněných osob.

Zároveň si také složky otestovaly, jaké jsou reálné dojezdové časy do této horské oblasti, která je jak v zimě, tak v létě turisticky hojně navštěvovaná.

Z řad hasičů se cvičení zúčastnili profesionální z Vrchlabí, Trutnova a Hradce Králové a dále dobrovolné jednotky ze Špindlerova Mlýna, Vrchlabí a Hostinného. Zároveň byla využita mezikrajská výpomoc z Libereckého kraje, a to ze stanice Jilemnice.

Cvičení se zúčastnily tyto složky IZS:

 • Policie České republiky KŘP Královéhradeckého kraje,
 • Hasičský záchranný sbor Královéhradeckého kraje (stanice Vrchlabí, Trutnov, Hradec Králové),
 • Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje (stanice Jilemnice),
 • Zdravotnická záchranná služba Královéhradeckého kraje,
 • Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje,
 • jednotky PO obcí (JSDH Špindlerův Mlýn, Vrchlabí, Hostinné),
 • Horská Služba ČR,
 • Městská policie Špindlerův Mlýn
 • Krajský úřad Královéhradeckého kraje,
 • Nemocnice Vrchlabí,
 • Fakultní nemocnice Hradec Králové + ZDS FN HK + figuranti,
 • ZDS Vrchlabí.
por. Mgr. Martina Götzová
tisková mluvčí
HZS Královéhradec­kého kraje
Sdílet
Banner mototruck OK