Úterý 7. července 2020, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.
Banner MEVA OK

Cvičení „Kasárna“ proběhlo v Českém Krumlově, námětem byl výbuch plynu

Areál kasáren Vyšný v Českém Krumlově využily složky integrovaného záchranného systému v pátek 17. května 2019 k taktickému cvičení „Kasárna“.

Námět cvičení předpokládal výbuch plynu, který způsobí destabilizaci budovy a zranění většího počtu osob.

Po nahlášení události na tísňovou linku 112 Operační a informační středisko HZS Jihočeského kraje předává informaci na operační střediska a dispečinky ZZS Jihočeského kraje, Policie ČR a Městské policie Český Krumlov a vysílá na místo jednotky profesionálních a dobrovolných hasičů.

Ti po průzkumu objektu podávají zprávu, že v budově zůstalo několik osob, které bude nutno vyhledat. Zároveň bude celý objekt prohledán, aby byl vyloučen následný požár. Velitel zásahu rozhodnul o vytvoření štábu velitele zásahu a zároveň místo zásahu rozdělil do čtyř bojových úseků: 1. stabilizace budovy, 2. vyhledávání zraněných, 3. poskytování následné zranění péče, 4. týlové zabezpečení.

Hasiči ve spolupráci se zdravotníky ZZS vynáší zraněné z budovy ven, jednotlivé skupiny hasičů přináší na nosítkách zraněné do prostoru ZZS. Zde lékař ZZS zraněné třídí metodou START, probíhá jejich ošetření a rozhoduje se o jejich transportu do nemocnice.

Mezitím velitel zásahu žádá na místo Jihočeskou záchrannou brigádu kynologů, a to z toho důvodu, že několik osob zůstává v troskách budovy a je nutné je vyhledat. Kynologové vyhledají v troskách zbývající osoby, hasiči je společně se zdravotníky evakuují mimo zřízenou budovu.

Ještě v průběhu záchranných prací začala probíhat stabilizace budovy. Hasiči využili technický kontejner určený a vybavený prostředky pro stabilizaci zřícených budov. Vyzkoušeli si stabilizaci jak hydraulickými zařízením, tak dřevěnými podpěrami.

Cvičení se zúčastnili:

  • profesionální hasiči ze stanic Český Krumlov, Kaplice, Frymburk, Křemže a České Budějovice – 60 hasičů
  • dobrovolní hasiči z Českého Krumlova – 6 hasičů,
  • Policie ČR ÚO Český Krumlov – 5 policistů,
  • ZZS Jihočeského kraje, výjezdové stanoviště Český Krumlov – 13 zdravotníků,
  • Městská policie Český Krumlov – 2 strážníci,
  • Jihočeská záchranná brigáda kynologů – 4 záchranáři, 4 psi.

Z dalších zásahových vozidel HZS Jihočeského kraje kromě již zmíněného technického kontejneru stabilizačního v kasárnách cvičily osádky kontejneru technického, kontejneru velitelského, dvě cisterny a dva rychlé zásahové automobily.

por. Ing. Vendula Matějů
tisková mluvčí
HZS Jihočeského kraje
Sdílet
Banner Recyklujte s hasiči 970