Čtvrtek 25. dubna 2024, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Moravskoslezský tým hasičů USAR cvičil na Slovensku, zachránil ze sutin 17 osob

Celkem 17 živých osob a 4 lidská těla vyprostili v uplynulých dvou dnech ze sutin devastovaných objektů ve slovenském městě Turany a okolí (Žilinský kraj) příslušníci specializovaného vyhledávacího a záchranného týmu USAR (Urban Search And Rescue) z HZS Moravskoslezského kraje, zaměřeného na vyhledávání a záchranu osob ze zřícených budov, například po zemětřesení.

Naštěstí šlo pouze o 36 hodinový výcvik ve zbořeništi v rámci čtyřdenního cvičení. Jako zraněné osoby posloužili figuranti i figuríny, které mj. vyhledávaly citlivé přístroje týmu USAR a také speciálně vycvičení psi.

Šlo o poslední z celkem šesti zahraničních výcviků týmů USAR a „vodního“ týmu WASAR (Water Search And Rescue) v rámci projektu Evropské unie „Zvyšování akceschopnosti vyhledávacích modulů USAR a WASAR“.

Cvičení bylo zahájeno v pondělí 27. 5. 2019 na centrální hasičské stanici HZS MSK v Ostravě-Zábřehu svoláním příslušníků odřadu, přípravou na výjezd na pomoc do zahraničí, spojenou s balením a povinnými pasovými a celními procedurami. Na Slovensko vyjel tým v úterý ráno a v sutinách po fiktivním zemětřesení cvičil nepřetržitě 36 hodin.

Využíval moderní vyhledávací techniku – řezací pily na nejrůznější odolné materiály (včetně betonu a armovací oceli), výkonné sbíječky, vrtačky i nové postupy při zajišťování stěn a stropů hrozících zřícením (dřevěnými trámy a hydraulickými sloupky). Při záchraně osob také využíval lanovou techniku a speciální záchranná nosítka.

Tým USAR – v počtu 38 osob – se vrátil do Ostravy ve čtvrtek 30. 5. 2019 odpoledne. Tvořili jej převážně příslušníci HZS Moravskoslezského kraje, ale také lékař brněnské Úrazové nemocnice a pět zkušených kynologů se záchrannými psy, kteří jsou cvičeni právě pro vyhledávání zasypaných osob v sutinách – ze Záchranného útvaru HZS ČR v Hlučíně a z krajských záchranných brigád kynologů Ústeckého a Jihočeského kraje.

Český odřad byl tradičně plně soběstačný (vezl stravu, vodu, stany na ubytování, palivo). Je obvykle připraven v řádu dnů provádět nepřetržitě vyhledávací a záchranné práce ve staticky narušených budovách a konstrukcích jak v ČR, tak v zahraničí.

USAR (Urban Search And Rescue) odřad Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) má již několik let certifikaci pro záchranu osob v zahraničí při zemětřeseních, sesuvech půdy a jiných živelních pohromách či haváriích především v městských zástavbách. Své zkušenosti využívá i při obdobných zásazích na území Moravskoslezské­ho kraje.

Tým USAR cvičil v posledních měsících v zahraničí celkem 3× – z toho dvakrát na Slovensku a jednou v Polsku. Obdobné tři výcviky v rámci projektu Evropské unie „Zvyšování akceschopnosti vyhledávacích modulů USAR a WASAR“ absolvoval na Slovensku, v Polsku a nedávno ve Slovinsku – na klidné i divoké vodě – také další záchranný tým HZS MSK – WASAR. Ten se zaměřuje na záchranu osob na hladině pomocí lodí.

Na vytvoření nového typu záchranné jednotky WASAR se spolu s Brity a Holanďany podílejí i hasiči z Moravskoslezského kraje. Jednotka pomáhá při velkých záplavách nejen v České republice, ale i v zahraničí.

Oba moduly jsou primárně určeny k operační činnosti na území Moravskoslezského kraje, ale díky své vysoké specializaci jsou nasazovány jak na celém území ČR, tak i v zahraničí do mezinárodních záchranných operací v rámci humanitární pomoci.

Pro zvyšování bezpečnosti v regionu jsou podobná cvičení bezesporu nutná. Čím více specializovaných dovedností si moravskoslezští hasiči osvojí, tím klidněji mohou, jak se říká, naši lidé spát. Na tento projekt se nám podařilo získat evropské peníze, zčásti jej spolufinancuje stát, peníze jdou i z krajské kasy. Kromě výcviku na vodě a v sutinách čekají naše hasiče i další cvičení…

řekl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák a doplnil, že kraj celkově na tyto výcviky přispěl více než dvěma miliony korun.

Petr Kůdela
tiskový mluvčí
HZS Moravskoslezské­ho kraje
Sdílet