Středa 19. ledna 2022, od 07:00 bude sloužit směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Cvičení lezeckých skupin

Dne 23. 3. 2004 se konalo cvičení všech lezců z Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje, Územního odboru Zlín.

Celkem 18 profesionálních hasičů ze stanic na Zlínsku se sjelo na plánované cvičení lezeckých skupin do Otrokovic. Na 130 metrů vysokém komíně místní teplárny proběhla od devíti hodin simulovaná záchrana zraněné osoby. Námětem cvičení byla záchrana zraněného technika, který ve velké výšce opravoval antény na komíně, udělalo se mu nevolno a upadl do bezvědomí. Cílem cvičení pak bylo zdolat stanovenou výšku, zajistit zraněného a jeho bezpečné spuštění z komínu.

Lezci se rozdělili do několika skupin a trénovali záchranu zraněného a lezecké dovednosti. Zraněný byl spouštěn celkem dvakrát, kdy poprvé se jednalo o techniku spouštění v transportní sedačce a ve druhém cvičení byl zraněný spouštěn v bezpečnostních transportních nosítkách. Lezci si museli poradit nejen se samotnou výškou komínu, ale i s náročnými povětrnostními podmínkami a s časem záchrany. Nejrychlejší lezci zdolali vrchol komína za necelých pět minut, což si přinejmenším zaslouží obdiv. Profesionální hasiči trénovali různé techniky zdolávání komína, jištění osob a osobní zabezpečení.

Lezecké skupiny při hasičských záchranných sborech si musí poradit nejen ve studních, jeskyních, na výškových budovách, ale i na chladících věžích, podnikových komínech nebo i na vysokých jeřábech. Všichni lezci musí projít speciálním výcvikem, kde jsou kladeny především nároky na fyzickou zdatnost, psychickou odolnost a hlavně samotnou techniku lezení. Při výcviku je kladem maximální důraz na bezpečnost.

kpt. Bc. Ivo Mitáček – tiskový mluvčí
HZS Zlínského kraje
www.hzs-zlkraje.cz
Sdílet