Úterý 18. unora 2020, slouží směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.
Banner MEVA OK

Simulace požáru vyhrabovacího vozíku paliva byla námětem cvičení hasičů v Teplárně ve Dvoře Králové nad Labem

Simulace požáru vyhrabovacího vozíku paliva v prostoru pasů, vyhledávání osob v zasaženém prostoru pomocí moderní techniky a komunikace s příslušnými složkami integrovaného záchranného systému a zaměstnanci. To vše bylo stěžejním tématem havarijního cvičení, které proběhlo 25. června 2019 v Teplárně ve Dvoře Králové nad Labem.

Houkání sirén Hasičského záchranného sboru předcházelo oznámení mimořádné situace pracovníkem teplárny na tísňovou linku. V teplárně Dvůr Králové došlo k požáru vyhrabovacího vozíku paliva v prostoru pasů.

Hustý dým, stoupající ze skládky paliva, zahlédl provozní zaměstnanec. Okamžitě šel skládku paliva prohlédnout a zkontrolovat. Přímo na místě zjišťuje, že nehoří skládka, ale technologie pod nahrnovacími otvory.

O vzniku mimořádné události ihned informuje směnového mistra Teplárny, který neprodleně vyrozumí Hasičský záchranný sbor, Zdravotní záchrannou službu, Policii ČR a informuje pracovníky vrátnice o vzniku mimořádné situace.

Pracovníci vrátnice na základě informací zajistí volný průjezd vrátnicí zasahujícím jednotkám HZS a SDH. Směnovým mistrem vyslaný člen preventivní požární hlídky je navádí k místu zásahu.

Cílem cvičení bylo prověření připravenosti nejen pracovníků Teplárny, pracovníků vrátnice, ale i součinnost mezi nimi a jednotlivými složkami integrovaného záchranného systému.

Cvičení proběhlo na výbornou a mohu konstatovat, že naši pracovníci jsou připraveni čelit mimořádným situacím. Prověřili jsme nejen aktivaci pracovníků Teplárny, členů havarijního štábu, ale i funkčnost technických prostředků – místní rozhlas, megafon.

Ověřili jsme i kontakty v tabulce ohlašovacích povinností,

pochvaluje si výsledek cvičení Ing. Poživil vedoucí odboru řízení směnového provozu Teplárny.

Tato praktická cvičení zaměstnanců společně se záchranáři mají obrovský význam. Orientace v prostředí, potřeba rychlé řešení situace a záchrana zraněného, to ověří fyzickou, ale i psychickou připravenost a odolnost proti stresu.

Vážíme se toho, že můžeme trénovat v reálných prostorách a názorně si zkusit zásah členů sboru a ověřit funkčnost techniky a zařízení. Cvičení má smysl a pomůže především lidem, kteří se ocitnou v ohrožení života,

doplňuje velitel zásahu Petr Špatenka z HZS Dvůr Králové.

Teplárna ve Dvoře Králové nad Labem je od roku 1955 centrálním zdrojem tepla pro město. Instalovaný teplárenský výkon zde činí 67 MW. Ročně se odtud prostřednictvím tepelné sítě o délce 15 km dodá teplo v celkovém objemu asi 210 TJ do 240 předávacích mís­t.

Teplárna má nové horkovodní sítě pro centrální zásobování teplem a připravuje nový ekologický zdroj tepla pro splnění budoucích emisních limitů, který bude kombinovaný na biomasu a plyn.

Šárka Lapáčková Beránková
mluvčí Skupiny ČEZ pro východní Čechy
Sdílet
Banner Agrotec 970x150 OK