Pondělí 17. unora 2020, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.
Banner Požární bezpečnost stejnokroj 970

Unikátní preventivní projekt pokračuje na jihu Čech již pátým rokem, finančně jej podporuje Nadace ČEZ

Už pátým rokem pokračuje ve městech a obcích kolem elektrárny Temelín projekt Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje pod názvem „Den bezpečnosti s hasiči“. Jedná se o unikátní projekt, jehož cílem je hravou formou seznámit všechny předškolní a školní děti s pojmy jako je varování, evakuace či ukrytí.

Projekt, svým rozsahem v České republice jedinečný, finančně podporuje Nadace ČEZ.

Jihočeští profesionální hasiči společně s podnikovými kolegy z Jaderné elektrárny Temelín v průběhu května a června absolvovali dvě preventivně-vzdělávací akce na střední škole v Hněvkovicích na pravém břehu Vltavy a základní škole v Týně nad Vltavou. S dětmi a studenty se bavili o tom, jak se zachovat při požáru, povodni nebo nehodě.

Učili se, jak postupovat ve chvíli, kdy je potřeba se ukrýt nebo evakuovat, jak rozeznat ty, kteří jim pomáhají. Poprvé si také všichni včetně pedagogů vyzkoušeli novinku – použití vodních hasicích přístrojů na přenosném trenažeru požáru.

Děti získaly přehled o možných mimořádných událostech nebo rizicích běžného života. Zábavnou formou se prakticky naučily nejen ochránit samy sebe a své blízké před hrozícím nebezpečím, ale také o pomoc požádat.

> Projektem reagujeme na hrozby a rizika, jejichž počet bohužel v poslední době neklesá. Přitom lidé velmi často nevědí, jak se chovat. Zaměřujeme naši výuku už na děti, a to nejen na základní a střední školy, ale také na školky. I naše nejmenší učíme například, jak rozlišit hasiče, policisty, nebo záchranáře, případně co dělat, když uslyší zaznít sirénu, >

upřesňuje význam projektu por. Mgr. Vratislav Malý z krajského ředitelství HZS Jihočeského kraje.

Hasiči se v letošním roce setkali s více než pěti stovkami dětí. Projekt předpokládá, že postupně by se mělo dostat na všechny školy v zóně havarijního plánování Jaderné elektrárny Temelín.

Nejde jen o možnou událost na jaderce. I u nás je daleko větším nebezpečím třeba oheň nebo velká voda. Takže tuto aktivitu velmi vítáme,

komentovali projekt ředitelé navštívených škol.

Část názorných pomůcek, včetně třeba evakuačních zavazadel, prostředků improvizované ochrany a hraček pro nejmenší nakoupili hasiči s finanční podporou Nadace ČEZ.

por. Ing. Vendula Matějů
tisková mluvčí
HZS Jihočeského kraje
Sdílet
Banner eurofire_tubus OK