Neděle 23. unora 2020, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.
Banner Kobit THZ 970*150 OK

Náročné tratě, skvělé výkony – na Náchodsku se jel Přebor HZS ČR a PČR v cyklistice

Hasiči a policisté opět dokázali, že jsou kromě svého povolání také všestranně nadaní sportovci. Mohli jsme se o tom přesvědčit během Přeboru HZS ČR a PČR, který hostilo Náchodsko v Královéhradeckém kraji ve dnech 12. – 14. 9. 2019.

V rámci přeboru se ve třech dnech uskutečnily tři závody: individuální časovka (silniční i MTB varianta) do vrchu, silniční závod s hromadným startem a MTB závod s hromadným startem.

Nejdelší trasa měřila celých 80 kilometrů, vydali se na ni účastníci silničního závodu s hromadným startem. Cesta začínala na Masarykově náměstí v Náchodě a vedla mimo jiné přes Červený Kostelec, Rtyni v Podkrkonoší, Teplice nad Metují, Polici nad Metují a cyklisté finišovali v prudkém stoupání ve Vysoké Srbské.

Při startu tohoto závodu proběhlo zároveň slavnostní zahájení přeboru, kterého se zúčastnili zástupci města Náchod – místostarosta Jan Čtvrtečka a místostarostka Pavla Maršíková, člen Rady Královéhradeckého kraje Pavel Hečko a ředitel HZS Královéhradeckého kraje brig. gen. František Mencl.

Zpestřením silničního závodu byla také účast matadorů hasičské cyklistiky, z nichž se někteří dokonce postavili na start a další se zúčastnili alespoň jako diváci v doprovodných vozidlech. Byli mezi nimi Ivan Lattenberg, Jiří Vrba, Vladimír Vysocký, Václav Baďura nebo Zdeněk Šedivka.

Při MTB závodu s hromadným startem zase museli závodníci překonat na trase dlouhé 56,5 kilometru celkové převýšení více než 1500 m. Ze startu na náměstí ve Velkém Poříčí vedla trasa pro horská kola terénem směrem na Machovskou Lhotu, Božanov, Suchý Důl, Machov, Vysokou Srbskou, a to prostředím CHKO Broumovsko.

Kromě závodů s hromadným startem byla na programu hned v úvodu také individuální časovka do vrchu, a to v silniční i MTB variantě. V tomto případě byla trať dlouhá 3,5 km pro závodníky na horských kolech, 6 km pro silniční. V obou kategoriích bylo pro jezdce z Náchoda cílem parkoviště u Jiráskovy chaty v Dobrošově.

Mezi nejvíce úspěšné cyklisty patřil Tomáš Berger (HZS Pardubického kraje), který celkově zvítězil v obou silničních závodech (časovka a silniční) a stal se tak vítězem silničního přeboru. Tomáš Berger pak protnul jako první cíl i v závodu MTB s hromadným startem, časovku MTB vyhrál Tomáš Kučera (HZS Královéhradeckého kraje).

Díky součtu časů v této kategorii pak vyhrál titul přeborníka na horských kolech Štěpán Karban (HZS Královéhradeckého kraje). Ženy měly zastoupení pouze v závodech na horských kolech, jedinou účastnicí, která se odhodlala poprat s náročnými tratěmi, byla Jana Kynclová (HZS Královéhradeckého kraje).

Speciální cenu pro největšího vytrvalce, který absolvoval všechny závody přeboru na co nejlepších umístěních, získal Štěpán Karban. Celkové výsledky jsou k nahlédnutí níže.

Ač byly zvolené trasy náročné, všichni závodníci předvedli na tratích skvělé výkony. Poděkování patří všem organizačním pracovníkům, kteří se na zajištění tratí i občerstvovacích stanic podíleli. Speciální poděkování pak posílají všichni závodníci týmu policistů, který zajišťoval bezpečnost na trati během silničního závodu s hromadným startem, protože probíhal za plného provozu.

Organizátory přeboru byly HZS Královéhradeckého kraje – územní odbor Náchod a Krajské ředitelství policie Královéhradeckého kraje – územní odbor Náchod v čele s ředitelem ÚO plk. Davidem Poučem (HZS) a vedoucím ÚO plk. Radkem Bohuslavem (PČR). Na organizaci se dále podílel Sportovní klub hasičů Královéhradeckého kraje a Česká hasičská sportovní federace, sportovní svaz hasičů, z.s.

Přebor se konal pod záštitou poslance Parlamentu ČR a starosty města Náchod Jana Birke, ředitele HZS Královéhradeckého kraje brig. gen. Františka Mencla, ředitele KŘP Královéhradeckého kraje plk. Davida Fulky a starosty městyse Velké Poříčí Josefa Krále.

Poděkování patří také partnerům a sponzorům projektu, kterými byly firmy KUPKOLO.CZ, ENERVIT, AXIT BIKES, DRANA, WIMEX, UNIREGEN, TRELLEBORG a CYKLO RYŠAVÝ.

Kompletní výsledky i za jednotlivé věkové kategorie jsou k dispozici on-line na www.sportchallenge.cz.

por. Mgr. Martina Götzová
tisková mluvčí
HZS Královéhradec­kého kraje
Sdílet
Banner hasičskávyzbrojna 970 OK