Úterý 26. května 2020, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.
Banner Stablecam 970

Martin Plšek s přehledem vyhrál soutěž The British Firefighter Challenge 2019

Přišel, viděl, zvítězil. Tak vypadala cesta hasiče Martina Plška z Olomouckého kraje největší britskou soutěží The British Firefighter Challenge 2019.

Velký úspěch ve fyzicky náročném klání zaznamenal hasič přerovské stanice ve dnech 27. a 28. července 2019 a ve velké konkurenci borců z celé Evropy obsadil první místo.

Martine, gratulujeme k úspěchu v obtížné soutěži. Jak se vám běželo?

Šlo o delší závod, pro vytrvalejší hasiče, což mi sedí. Soutěž byla obdobou FCC (Firefighter Combat Challenge).

Měl tento závod nějaká specifika?

Oproti FCC bylo přidáno motání hadic a pár menších odlišností. Pořadatelé nás s kolegou Honzou Pipišem pasovali do role favoritů, takže nás ani nechtěli nechat si zkusit trať, pouze jsme si mohli vyzkoušet motání hadic, a to v nestřeženém okamžiku, kdy pořadatelé uklízeli po prvním dni závodu.

Od počátku jste vedl? Soupeře jste znal?

Ano, startoval jsem ve dvojici s Jensem Lűbeckem z Německa, se kterým se potkáváme na různých soutěžích. Od počátečního výběhu jsem byl ve vedení a tak to vydrželo i do cíle. Udělal jsem pár drobných chyb, Jens mě dotahoval až do posledního metru našeho rozběhu, ale nakonec se mu nepodařilo mě předběhnout.

Po vás šli na trať ještě další borci?

Po doběhu jsem byl se svým časem ve vedení. Po mně následovaly pouze dva běhy. Nikdo už nebyl rychlejší, takže jsem závod vyhrál.

Jak si vítězství ceníte?

Patří mezi mé největší úspěchy. Je to pro mě srovnatelné s loňskou výhrou v otevřeném mistrovství TFA v Polsku.


Českou hasičskou stopu v těžkém závodě zanechal i Jan Pipiš z liberecké stanice, který to celkově dotáhl na 11. místo a ve své kategorii skončil těsně pod stupni vítězů. Silný dojem zanechala v soutěži i Pavlína Havlenová, která mezi ženami obsadila krásné 2. místo.

Závod je největší v Británii a nese s sebou i inspirativní poselství – jeho výtěžek jde charitativní hasičské organizaci. Klání hostila hasičská stanice ve Watfordu v Anglii nedaleko Londýna.

Více o závodu se dozvíte na webu www.britishfirefighterchallenge.co.uk.

por. Mgr. Lucie Balážová
tisková mluvčí
HZS Olomouckého kraje
Sdílet
Banner ZHT OK