Sobota 14. prosince 2019, od 07:00 bude sloužit směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.
Banner MIBAG_2012 OK

Dvacítka leteckých záchranářů cvičila v Ostravě záchranu osob z vody pomocí vrtulníku

V uplynulých třech dnech se téměř dvacítka hasičů – leteckých záchranářů z řad Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje vystřídala při výcviku s vrtulníkem.

Cvičení bylo zaměřeno na záchranu osob z vody pomocí palubního jeřábu stroje Bell 412EP. Jeho provozovatelem je Letecká služba Policie České republiky, vrtulník střídavě slouží na základně v Brně a v areálu stanice HZS MSK v Ostravě – Zábřehu.

Místem výcviku bylo nové uměle vytvořené jezero na rekultivované haldě v ostravské části Hrabůvka.

Zkušení piloti nejprve nízko nad hladinou vysadili do vody samotného záchranáře, který zajistil topícího se figuranta a při dalším obletu již k oběma soustředěným mužům obsluha palubního jeřábu spustila nebojácného zachránce, který zajistil finální vytažení z vody na palubu.

Zásahy ve výškách s využitím vrtulníku vyžadují kvalitní výcvik a pravidelné seznamování s možnostmi, postupy i riziky. Specialisté z řad hasičů – leteckých záchranářů jsou ve struktuře HZS Moravskoslezského kraje dislokování především na stanici v Ostravě – Porubě, která je v rámci kraje předurčena pro všechny typy zásahů ve výškách a nad volnou hloubkou.

nprap. Jakub Kozák
tiskový mluvčí
HZS Moravskoslezské­ho kraje
Sdílet
Banner Probo