Středa 13. listopadu 2019, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.
Banner Partner & VIP: Pavliš a Hartmann 970x150 #1 Hadice bílá

Hasiči ve Zlínském kraji absolvují výcvik s letounem určeným pro letecké hašení

V těchto dnech probíhají na území Zlínského kraje výcviky hasičů s letounem zařazeným v České republice do systému letecké hasičské služby. Ta je určena zejména k leteckému hašení rozsáhlých požárů v přírodním prostředí a často také v nepřístupném terénu.

Pro území Zlínského kraje je k leteckému hašení primárně určen vrtulník Bell 412 Letecké služby Policie ČR s dislokací v Brně (ve zkušebním režimu v Ostravě) a letoun An-2 „Andula“ soukromého leteckého provozovatele s dislokací v Jihlavě. Právě s tímto strojem a jeho piloty hasiči nyní cvičí.

Plnění letadel provádějí profesionální hasiči Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje a členové části těch jednotek sborů dobrovolných hasičů obcí, které byly pro tuto činnost předurčeny.

Takových jednotek je na území kraje přibližně šest desítek a byly vytipovány s ohledem na polohu letecké pracovní plochy blízko místa jejich dislokace a s ohledem na potřebné vybavení jednotek.

Letišť vhodných pro využití letounů letecké hasičské služby je ve Zlínském kraji aktuálně 16, což s výjimkou hornatého Vsetínska zajišťuje jeho velmi dobré pokrytí.

Výcvik je zaměřen na získání informací organizačního a technického charakteru, jako je vhodné ustavení techniky, kontrola pracovní plochy před příletem letounu, zásady spojení apod. Nezanedbatelná část je věnována také bezpečnostním pokynům vztahujících se k pohybu hasičů po letištní ploše a v okolí letadel.

Praktická část je pak zaměřena na samotné plnění letounů hasební vodou pomocí mobilní požární techniky, provádění a vyhodnocování úspěšnosti shozů, či zkoušky spojení mezi hasiči na místě, osádkou letounu a krajským operačním a informačním střediskem.

HZS Zlínského kraje děkuje majitelům letišť za poskytnutí prostor k realizacím těchto druhů výcviků.

kpt. Ing. Tomáš Bártek
specialista v oblasti IZS a řízení jednotek PO
por. Mgr. Lucie Javoříková
tisková mluvčí
HZS Zlínského kraje
Sdílet
Banner Recyklujte s hasiči 970