Neděle 2. dubna 2023, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Technický automobil Mitsubishi L200 TA L3Z – SDH Svratouch

Naše obec leží v kopcovitém terénu na severní straně Žďárských vrchů. Zejména v zimních měsících jsou mnohá místa v okolí s těžkou technikou obtížně dostupná a dojezdový čas jednotek se tím velmi prodlužuje, proto byl pro potřeby naší jednotky pořízen a vybaven lehký terénní automobil Mitsubishi L200 určený zejména k provedení prvního rychlého zásahu a k technickým zásahům.

Naše obec leží v kopcovitém terénu na severní straně Žďárských vrchů. Zejména v zimních měsících jsou mnohá místa v okolí s těžkou technikou obtížně dostupná a dojezdový čas jednotek se tím velmi prodlužuje.

Proto byl pro potřeby naší jednotky pořízen a vybaven lehký terénní automobil Mitsubishi L200 určený zejména k provedení prvního rychlého zásahu a k technickým zásahům.

Vestavbu hasičského vybavení provedla firma THT Polička. Největší prostor na výsuvném platě zabírá rychlozásahové vysokotlaké hasicí zařízení s nádrží o objemu 125 litrů. Dále je zde umístěna dýchací technika, vybavení pro technické zásahy, vybavení pro práci ve výškách, zdravotnické vybavení a další. Ostatní prostředky jsou mimo plata umístěny také v úložných boxech po stranách korby – vše je uloženo s maximální mírou využití prostoru, ale zároveň přehledně. Automobil je také vybaven elektrickým lanovým 1,5t navijákem.

Zvukové výstražné zařízení a zábleskovou světelnou rampu doplňují dvojice modrých LED světel na přední masce a na vnitřní straně horních výklopných dveří korby (zadní dvojice byla nainstalována proto, že otevřené výklopné dveře při pohledu zezadu zakrývají světelnou rampu). Prostor plata a korby je osvětlen dvojicí bílých LED světel. Viditelnost vozidla je zvýšena reflexními pruhy zejména zezadu a na bocích vozidla.

Mitsubishi L200 TA L3Z

Pick-up v provedení Double-Cab pro osádku 1+4 je osazen turbo dieselovým motorem o obsahu 2,5 litru, výkon 85 kW. Převodovka je manuální 5-ti stupňová. Poháněné jsou volitelně jedna nebo obě nápravy. Celková hmotnost vozidla činí 2830 kg.

Vybavení

•- Vysokotlaké hasicí zařízení

•• Max. Tlak 250 Bar / provozní 160 Bar

•• průtok 15 litrů/min

•• 30m hadice na bubnu

•• výměnné trysky

•• nádrž na vodu 125 litrů

•- Hasicí přístroje – práškový + sněhový

•- Hydrantový nástavec + přechod 52/25 na hadici D

•- Hydrantový klíč

•- Hadice D 2×20m

•- Kombinovaná proudnice D

•- 2× Dýchací přístroj Saturn S5 + maska CM5

•- VRVN

•- 2× páčidlo

•- Lopata + koště (skládací)

•- Sekero-motyka

•- Kufr s nářadím

•- Nářadí na vnikání do uzavřených prostor

•- Motorová řetězová pila Husqvarna + lesnická lopatka

•- Kanystry s PHM (čerpadlo + mot.pila)

•- Polohovací pás ALPIN-BUPEX, statické lano 30m, karabiny

•- Zdravotnická brašna II

•- Sorbent SPILKLEEN

•- 2× řezač pásů

•- 2× ruční svítilna

Do budoucna jsou v plánu ještě některé drobné úpravy a doplnění vybavení. Jsou to zejména:

•- Přední ochranný rám na vozidlo

•- Silnější lanový naviják namísto stávajícího 1,5t

•- Do vybavení chceme doplnit motorovou rozbrušovací pilu

Samotný automobil byl pořízen již v roce 2008, ale zástavba vybavení byla provedena až v roce následujícím. Dokončený automobil byl dodán týden před vánočními svátky a 30.prosince 2009 byl zástupci Pardubického kraje a firmy THT Polička při malé slavnosti oficiálně předán občanům obce Svratouch a do užívání naší jednotce.

Na financování projektu se vedle obce Svratouch nemalou měrou podílel Pardubický kraj, který poskytl v roce 2008 dotaci v hodnotě 200.000 Kč na nákup vozidla a v roce 2009 dotaci v hodnotě 100.000 Kč na nákup vybavení. Obec Svratouch do projektu vložila z vlastních zdrojů celkem 195.000 Kč Celková částka za nákup vozidla a vybavení tedy činí 495.000 Kč.

Od 1. 1. 2010 je tento automobil zařazen do výjezdu a připraven k plnění úkolů.

Pro server POŽÁRY.cz

M. Žejdlík, S. Buchta, J. Socha – SDH Svratouch – www.hasici-svratouch.cz


-swo-

Sdílet