Čtvrtek 21. října 2021, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Hanáckého pilaře v roce 2021 ovládli hasiči ze Zábřehu, soutěžilo se ve dvou kategoriích

Na požární stanici v Olomouci se ve čtvrtek 23. září 2021 uskutečnila soutěž Hanácké pilař 2021. Profesionální i dobrovolní hasiči v klání poměřili svou šikovnost, sílu i obratnost při práci s motorovou pilou.

Soutěžící bojovali ve dvou kategoriích, a to dobrovolní a profesionální hasiči. Jejich zručnost prověřily čtyři disciplíny, ve kterých se pod dohledem pečlivých rozhodčích měřil čas a hlídala se též preciznost provedení.

Hasiči museli nejdříve vyměnit řetěz motorové pily, poté předvedli své schopnosti při kombinovaném a přesném řezu. Souboj o titul zakončili odvětvováním.

Nejlépe si při náročném klání vedli příslušníci z našeho sboru. Mezi profesionály a též celkově zvítězil Jiří Klimeš ze stanice Zábřeh, který získal 710 bodů. Druhé místo získal Jaroslav Spurný z téže stanice. Oba borce dělilo pouhých 5 bodů. Třetí příčku obsadil Petr Havelka z HZS Ústeckého kraje ze stanice Most.

Čekání na vyhodnocení zpestřila ještě soutěž dvoučlenných družstev s pilou kaprovkou v řezání dřeva na čas, v níž si nejlépe vedl tým složený profesionálních hasičů z HZS Moravskoslezského kraje – Lubomíra Macha a Filipa Říčného.

Účastnit klání se mohli členové Hasičského záchranného sboru ČR nebo jednotek sboru dobrovolných hasičů obce, kteří absolvovali specializační kurz pro obsluhu motorových pil v jednotce požární ochrany a také pravidelnou odbornou přípravu.

Platnost osvědčení byla kontrolována při prezenci. Velký důraz byl kladen také na bezpečnost práce a ochranné prostředky. Hasiči museli mít protiřezové kalhoty, přilbu a rukavice.

Disciplíny Hanáckého pilaře

Výměna řetězu

Soutěžící po odstartování přistoupí ke stolu, uvolní pojistné matice, sundá řetěz, otočí lištu, na kterou následně nasadí řetěz a pojistné matice. Před ukončením soutěžní disciplíny ještě zkontroluje napnutí řetězu.

Kombinovaný řez

Jakmile dostane soutěžící pokyn ke startu od rozhodčího, uchopí motorovou pilu a přistoupí ke kmeni; vede řez odspodu a zakončí ho v polovině kmene; vyjme pilu z řezu a pokračuje řezem shora, dokud kotouč nespadne na zem; provede odříznutí druhého kotouče v obráceném pořadí; disciplína končí v okamžiku, kdy se druhý kotouč po odříznutí dotkne země.

Přesný řez

U disciplíny přesný řez si soutěžící si může vybrat, z jaké strany bude startovat. Jakmile dá rozhodčí pokyn ke startu, uchopí soutěžící motorovou pilu a přistoupí ke kmeni a snaží se odříznout kotouč a přitom se vyvaruje poškození podkladové desky řetězem motorové pily. Disciplína je ukončena tehdy, když soutěžící položí motorovou pilu na zem vedle kmene.

Odvětvování

Soutěžící musí odvětvit kmen co možná nejrychleji, aniž by zanechal suk vyšší než 5 mm nebo zařízl do kmene hlouběji než 5 mm. Zároveň musí dodržet pravidla bezpečnosti práce s motorovou pilou.

Soutěžící vstupuje do soutěžního prostoru na pokyn rozhodčího, nastartuje motorovou pilu a položí na startovní čáru (závodník i všechny části motorové pily musí být za startovní čarou). Rozhodčí dá pokyn k zahájení disciplíny.

Čas je měřen od okamžiku, kdy dá rozhodčí pokyn ke startu a jeho měření končí v okamžiku, jakmile odřeže všechny větve a položí pilu za cílovou čáru. Poté soutěžící zastaví motorovou pilu a vyčká dalších pokynů rozhodčího.


Účastníci soutěže musí být příslušníci HZS ČR nebo členové jednotky SDH obce, kteří absolvovali specializační kurz pro obsluhu motorových pil v jednotce PO dle pokynu GŘ HZS ČR č. 11/2014 a také pravidelnou odbornou přípravu dle čl. 3 odst. 3.

Přihlášku je nutno zaslat e-mailem na kontaktní adresu: vladimir.vilimek@hzsol.cz nejpozději do 21. září 2021. Podrobnější informace na tel.: 950 770 318, mobil: 602 410 547 (nprap. Vladimír Vilímek).

Sdílet
Přiložené soubory
Hanácké_pilař_2021_-_celkové.pdf zobrazit online PDF 314 kB
Hanácké_pilař_2021_-_HZS_ČR.pdf zobrazit online PDF 302 kB
Hanácké_pilař_2021_-_JSDHO.pdf zobrazit online PDF 209 kB