Pátek 29. března 2024, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Hasiči procvičovali zásah u požáru lesa u Břeclavi, do akce se zapojily také rakouské jednotky

Poblíž Břeclavi v lokalitě Boří les se dne 13. září 2019 od 16. hodiny uskutečnilo rozsáhlé cvičení složek IZS za účasti rakouských jednotek. Se simulovaným požárem lesa bojovalo přes 250 hasičů.

Boří les se nachází za místní částí Poštorná ve směru na rakouskou obec Reintal. Jedná se o smíšený les, ve kterém se za druhé světové války nacházela továrna na výrobu munice.

Při frontových bojích v roce 1945 byla továrna zničena, a munice byla rozmetána po okolí. Do dnešního dne na místě asistují hasičské jednotky při odstraňování nalezené munice.

Celkem se akce účastnilo více než 250 hasičů, 66 hasičských vozidel, vrtulník PČR a technika dalších složek IZS. Dnešní cvičení mělo mimo jiné za úkol procvičit činnosti spojené s hašením lesního porostu, ověřovala se také spolupráce s rakouskými kolegy nebo činnosti štábu velitele zásahu.

Vzhledem k ploše, na které se odehrávalo, byl prostor rozčleněn na 5 sektorů. V každém se při tom rozvíjela jiná činnost:

  1. hadicová dálková doprava vody
  2. kyvadlová dálková doprava vody cisternami
  3. hašení požáru lesa
  4. plnění závěsného vaku vrtulníku LS PČR
  5. týlové zabezpečení – seřadiště

Hasiči čerpali vodu z řeky Dyje a dopravovali ji několik stovek metrů hadicemi k přijíždějícím cisternám, které rozvážely vodu na požářiště.

Z Rakouska se akce účastnilo přes sto hasičů, kteří byli nasazeni v sektoru hašení a dálkové dopravy vody hadicemi.

U takto rozsáhlého zásahu je potřeba zajistit zasahujícím týlový prostor s možností odpočinku a občerstvení. K tomu jsou vycvičeny některé jednotky dobrovolných hasičů. Šest těchto jednotek vytvořilo sektor týlového zabezpečení.

Kromě profesionálních a dobrovolných hasičských jednotek z jihomoravského kraje se do cvičení zapojila také speciální technika Záchranného útvaru HZS ČR a hasičů ze Zlína. Záchranný útvar využil speciální zodolněnou cisternovou stříkačku Titan, která je konstruována pro nasazení v prostředí s vysokou mírou ohrožení posádky či podvozku a ve složitých terénních podmínkách.

S hašením pomohl vrtulník Letecké služby PČR, který nalétával nad požářiště se závěsným hasícím vakem, do kterého nabíral vodu v řece Dyji.

Cvičení skončilo kolem půl osmé večer. Následovat bude podrobné vyhodnocení jednotlivých činností, aby se případné nedostatky mohly odstranit v rámci odborné přípravy jednotek.

Jaroslav Mikoška
tiskový mluvčí
HZS Jihomoravského kra­je
Sdílet