Pátek 28. unora 2020, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.
Banner ZHT OK

Osm desítek hasičských praporů bylo k vidění v bazilice a na zámku ve Frýdku-Místku

Několik stovek profesionálních, dobrovolných a podnikových hasičů s osmi desítkami praporů se sešlo v sobotu 14. 9. 2019 ve Frýdku-Místku na historicky prvním setkání hasičských praporů Moravskoslezského kraje. Konalo se při příležitosti 50. výročí vzniku profesionálních hasičů na území města a okresu Frýdek-Místek.

Prapory se sešly před frýdeckou bazilikou Navštívení Panny Marie, kde se konala slavnostní mše s požehnáním tří nových hasičských praporů – Územního odboru Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) ve Frýdku-Místku, Střední odborné školy a vyšší odborné školy (SOŠ a VOŠ) požární ochrany ve Frýdku-Místku a sboru dobrovolných hasičů z Lískovce.

Mše i následného průvodu centrem okresního města z Mariánského na Zámecké náměstí, kde všechny prapory obdržely pamětní stuhu, se mj. zúčastnili senátor Parlamentu ČR Jiří Carbol, primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký, předseda komise bezpečnosti a IZS Rady Moravskoslezského kraje Patrik Bocek, starosta krajského Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Leo Kuběna, ředitel HZS MSK brig. gen. Vladimír Vlček a ředitel SOŠ a VOŠ požární ochrany ve Frýdku-Místku plk. Radim Paloch.

Spolu s nimi a hasičskými praporečníky se zde setkali zástupci dobrovolných a profesionálních hasičů z Polska a Slovenska, Moravskoslezského kraje, měst, obcí, církve, ostatních složek IZS a dalších spřátelených subjektů. Akce byla zakončena výstavou praporů na frýdeckém zámku. V Moravskoslezském kraji se dosud hasičské prapory „setkávaly“ pouze v rámci jednotlivých okresů.

Hasičské prapory patří mezi jedny z nejvíce opečovávaných symbolů hasičských sborů a doprovázejí je už od jejich vzniku, přestože už v té dávné minulosti 19. a 20. století byla jejich výroba nákladná.

V dnešní době si můžeme tyto krásné historické kousky prohlédnout v mnoha hasičských muzeích a expozicích na území celé České republiky, mezi jiným i v Hasičském muzeu města Ostravy. Výroba jednoho hasičského praporu se dnes pohybuje minimálně kolem na 70 tisíc korun.

por. Mgr. Petr Kůdela
tiskový mluvčí
HZS Moravskoslezské­ho kraje
Sdílet
Banner MEVA OK