Pátek 28. unora 2020, od 07:00 bude sloužit směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.
Banner Hagemann OK

Náročné nakolejování kloubové tramvaje po nárazu do osobního auta zaměstnalo v Ostravě-Třebovicích dvě jednotky

Dvě jednotky profesionálních hasičů (HZS MSK) zasahují od pátečního odpoledne 20. 9. 2019 dosud u nehody tramvaje v Ostravě-Třebovicích, která narazila do odbočujícího osobního auta Peugeot a tlačila jej bezmála 30 metrů před sebou po kolejích.

Přitom srazila kovový sloup mezi kolejemi a vykolejila předními i zadními koly. V peugeotu se zranil řidič středního věku, kterého pak hasiči vyprošťovali, a starší spolujezdkyně, v tramvaji další žena.

Operační středisko hasičů bylo o nehodě informováno v pátek krátce po 16. hodině. Do Třebovic ihned vyrazily dvě jednotky Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) – ze stanic Poruba a Zábřeh.

Po úspěšném vyproštění zraněného řidiče, který byl při vědomí, se hasiči zaměřili na vytažení havarovaného peugeotu z kolejiště a naložení na vozidlo odtahové služby, což bylo poměrně jednoduché – pomocí hydraulické ruky vyprošťovacího speciálu MB Actros Bizon.

Oříškem bylo nakolejení soupravy, nejprve zadních kol tramvaje. Zde opět pomohla hydraulická ruka Bizona, silné popruhy a řetězy. Když už se zdálo, že by se to mohlo povést, zaúřadoval jeden z kloubů tramvaje a zadní část se prověsila.

Hasiči nad ní vyzráli systémem několika popruhů, které zabraňovaly dalšímu prohnutí a soupravu srovnávaly. Po 19. hodině byla zadní náprava tramvaje na kolejích.

22:30

Ve spolupráci s pracovníky a všemožnou technikou Dopravního podniku Ostrava se hasičům z HZS MSK podařilo celou tramvaj nakolejit v pátek kolem 22:30 hodin a hasiči mohli konečně odjet na své základny…

por. Mgr. Petr Kůdela
tiskový mluvčí
HZS Moravskoslezské­ho kraje
Sdílet
Banner MEVA OK