Neděle 5. července 2020, slouží směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.
Banner MEVA OK

Běh hasičů do Svatohorských schodů přilákal do Příbrami hasiče z Nizozemska a Itálie. Putovní pohár odjel do Třebska

V sobotu 14. září 2019 se do Příbrami sjeli hasiči, aby si připomněli 41 let od ničivého požáru Svaté Hory. Na běh krytým schodištěm z centra města k poutnímu místu vyrazilo 71 dvojic hasičů a hasiček z Česka, Nizozemska a Itálie.

Sbor dobrovolných hasičů Březové Hory pořádá unikátní a náročnou soutěž již od roku 2007. Hasiči zdolávají ve dvojicích 80 metrové převýšení na 560 metrů dlouhé trati se zásahovou obuví, přilbou a dýchacím přístrojem. Ve stejný moment a na stejném místě pořádá město Příbram významnou historickou slavnost – Příbramskou svatohorskou šalmaj, která láká návštěvníky z širokého okolí.

Těsně po deváté hodině vyrazil z centra Příbrami slavnostní průvod hasičů a hostů Příbramské svatohorské šalmaje. Hned po příchodu průvodu byla zahájena historická slavnost. Závod hasičů slavnostně zahájil v 10:30 starosta města Příbram – Mgr. Jan Konvalinka.

Nejrychleji vyběhli na Svatou Horu hasiči z SDH Třebsko – Václav Hanus a Stanislav Branžovský. Za svůj výkon si z Příbrami odvezli putovní pohár starosty města Příbram. Mezi ženami bodovaly hasičky z SDH Zalužany a Třebsko – Tereza Vojířová a Jana Hanusová. Pořadatel vyhlašuje i “seniorní” kategorii 80+, ve které dosáhli nejlepšího výsledku hasiči z HZS Středočeského kraje, stanice Dobříš – Aleš Vacek a Petr Sláma. Všichni účastníci obdrželi tričko s logem soutěže a laminovaný diplom.

SDH Březové Hory letos poprvé použil vratné kelímky s vlastním motivem. To pomáhá snižovat objem vyprodukovaného odpadu a zároveň funguje jako příjemný suvenýr z akce.

Mezi pravidelné účastníky soutěže patří hasiči z partnerského města Příbrami v Nizozemsku – města Hoorn v Severním Holandsku. Letos se na startu objevili poprvé hasiči z dalšího partnerského města – Ledro v italské provincii Trentino. Členové pořadatelského SDH Březové Hory chtějí pokračovat v nastavené mezinárodní spolupráci a příští rok pozvat hasiče i z dalších partnerských měst.

Poděkování patří městu Příbrami za záštitu nad celou akcí a partnerům za finanční a materiální pomoc při pořádání takto náročné akce. Část startovného putuje na konto Nadačního fondu pro Svatohorské schody.

Foto:
Jiří Velas (SDH Březové Hory)
Chantal Hulstede (Brandweer Hoorn)
Esther Wagenaar (Stichting Stedenband Hoorn – Příbram)
Karel Plaček
Sdílet
Přiložené soubory
schody19_vysledky.pdf zobrazit online PDF 80 kB
Banner Dobráci sk