Středa 1. dubna 2020, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.
Banner hts jirny vole ne žádný slabý 970 OK

3. ročník soutěže o pohár starosty KSH ČMS Jihočeského kraje v disciplínách TFA proběhl poslední srpnový den roku 2019

Dne 31. srpna 2019 v rámci městských oslav a pod záštitou starosty města pana Jaromíra Hlaváče se uskutečnil již čtvrtý ročník krajské soutěže „železný hasič“ (TFA). Krajské kolo uspořádal Sbor dobrovolných hasičů v Protivíně za účinné pomoci SDH Milenovice a SDH Krč.

Soutěže se zúčastnilo 11 závodníků z celého kraje. Silová hasičská soutěž získává v poslední době velkou oblibu a je to trochu něco jiného než klasický požární útok. Je to soutěž jednotlivců, kteří bojují sami za sebe.

Závodník musí na cisternu napojit a rozvinout dvě hadicová vedení délky 60 m, dále se přesunout na další stanoviště kde svinuje dvě hadice B, poté musí 6kg palicí provést 60 úderů dolů a nahoru v tzv. hammerboxu, následuje transport jednoho 20 litrového kanystru s vodou tunelem tam a zpět, dále přesun bezvládného těla (figurína) 15 m tam a zpět, přeskok 2metrové bariery

Dalším úkolem je transport dvou těžkých přejezdových můstků 20 m tam a zpět, dále přesun velmi těžké a velké traktorové pneumatiky, napojení proudnice na čerpadlo a závěrečným úkolem je rychlý přesun do třetího patra objektu Kulturního střediska.

Po celý závod je hasič-závodník oblečen v zásahovém oděvu, obut do těžkých zásahových bot a nese dýchací přístroj a zásahovou ochrannou helmu.

Ve třicetistupňovém vedru musíme všem složit poklonu. Je to sport velmi fyzicky náročný a vyžaduje vytrvalý trénink. Všechny discipliny se můžou hodit při opravdovém zásahu hasičů při požáru nebo jiných událostech.

V kategorii do 35 let první místo vybojoval Jakub Brousil, SDH Lom. V kategorii nad 35 let byl první Michal Mareš, SDH Běleč.

Blahopřejeme všem závodníkům, kteří se těžké závodu zúčastnili. Mimo Protivína se konají ještě soutěžní kola v dalších městech. Nejbližší bude v Týně nad Vltavou a Milevsku.

Na závěr soutěže předvedl své umění na stejné trati profesionální nový mistr světa v tomto sportu Michal Brousil, příslušník Hasičského záchranného sboru z Písku, který se nedávno zúčastnil mistrovství světa v TFA v Číně.

Za uspořádání protivínského krajského kola patří dík samozřejmě protivínským hasičům, hasičům z Krče a Milenovic. Dále panu starostovi Jaromíru Hlaváčovi, který převzal záštitu nad touto soutěží. Rovněž MěKS Protivín a hokejbalovému oddílu Platan Protivín za použití jejich prostor k uspořádání soutěže je nutné poděkovat.

Jan Jelínek, starosta SDH Protivín
Foto: Lukáš Dolejší
Sdílet
Banner hasičskávyzbrojna 970 OK